Acer campestre

Acer campestre
Acer campestre
javor babyka
VZRŮST středně vysoký strom
 vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Javor babyka (a jeho odrůdy) u nás patří k nejčastěji vysazovaným stromům v městských stromořadích a u nově vznikajících obytných komplexů. Tento původem evropský strom si svůj úspěch vysloužil díky vysoké odolnosti povětrnostním i jiným vlivům a dlouhověkosti. Řadí se ke středně vysokým stromům, přestože jsou evidované již letité a mohutné kousky na mnoha místech zeměkoule. Kultivary jsou významně menší a hodí se i do malých zahrad.

Listy javoru babyky jsou opadavé, dlanité, středně zelené, mírně lesklé a jsou vyzdobeny mělkými lalůčky = postrádají špičky tolik typické pro javory. Na podzim se mění na žluté. Společně s rašením listů zjara se objevují drobné, žlutavé kvítky, jež nesou alergenní pyl a ze kterých se tvoří semena v plochých nažkách. Starší stromy tvoří atraktivně vrásněnou borku připomínající korek.

Strom roste rychle, hustě a v mládí tvoří vzpřímené, mírně neučesané keře a koruny, které se s věkem zahušťují a zaoblují do široce ováných až kulatých korun. Přesto se o něm ví, že je vcelku variabilní a stromy ze stejné školky se mohou na různých místech chovat rozdílně. Jeho druhé anglické jméno zní plotový javor, protože se jeho rychlost růstu a hustota větvení odedávna využívala ve vysokých zelených stěnách na oddělení pozemků a panství a ve větrolamech, podobně jako u nás habry. Jako přísně střižený živý plot byste jej ale museli několikrát ročně stříhat.

Javor babyka je nenáročný na půdní typ – zvládne cokoli od kyselé po zásaditou, mokré po suchou, nevadí mu zadláždění, posypová sůl, městské znečištěné ovzduší ani zatravnění nad kořeny. Stromy je pouze nutné na minimálně tři roky po výsadbě upevnit k opoře, než dobře zakoření a zmohutní kmen. Údaje ohledně jeho mrazuvzdornosti se významně liší, nejčastěji se udává kolem -30 °C, ale někteří seveřané jej potvrzují jako spolehlivý i v mrazech do -40 °C.

Poslední revize 12-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer campestre 'NANUM'
Acer monspessulanum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.