Skimmia japonica 'GODRIE'S LITTLE RUBY'

Skimmia japonica
Skimmia japonica 'GODRIE'S LITTLE RUBY'
skimie japonská
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Skimie je stálezelený, nízký keřík z Japonska, ale naleznete jej volně rostoucí i v Číně a několika okolních zemích jihovýchodní Asie. Nebylo možné dohledat, kdo byl prvním nálezcem této rostliny, ale z historických pramenů je dochovaný záznam o cestě jednoho z největších botaniků Roberta Fortuna (1812-1880) do Číny, odkud do rodné Británie dováží nový, samosprašný druh tohoto keře. Jelikož jej nalezl v Číně a nikoli Japonsku, kde měla mít skimmie výhradní domov, domníval se, že jde o nový druh, což botanici až po jeho smrti vyvrátili a zařadili jej pod skimii japonskou jako poddruh.

Po roce 2000 bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, které se dlouhodobě testují pro zachování znaků, jimiž se liší od rodičovského druhu. Rozdělují se zejména podle pohlaví: samčí rostliny jsou většinou okázale kvetoucí a samičí odrůdy plodí atraktivní korálky červených nebo bílých plodů. Různí se i habitem a vzrůstem a v nejnovějších případech i barvou listu, respektive jeho panašováním. Zajímavostí je i fakt, že moderní biochemie studuje furanokumarin obsažený ve skimiích jako jednu z možných účinných látek na zastavení rakovinného bujení.

Zakrslých odrůd skimií není nikdy dost a pokud se navíc jedná o samičí odrůdu s plody, je vyhráno. Godrie’s Little Ruby je přesně takovou. Johan Godrie ve své nizozemské školce v Achtmaalu vyšlechtil 2 sourozence, samčí odrůdu Godries Dwarf Green (opylovač) a samičí Godries Little Ruby, která po opylení kteroukoli samčí odrůdou nese na konci sezóny atraktivní, hruškovitě baculaté, sytě červené plody. Kvete časně zjara vzpřímenými latami s malými, silně vonnými květy, jejichž poupata se tvoří již na podzim předchozího roku. Neopadavé listy jsou temně zelené, podlouhle elipčité a velmi lesklé. Šlechtitel je řadí k poddruhu reevesiana, což značí, že se jedná o pomalu rostoucí, spíše přízemní keř, který tvoří krásně husté polštáře. Evropský patent č. EU 21194 byl vydán v roce 2008.

Velmi často se setkáte v prodeji s krásnými rostlinami, které do dálky září svými plody na obalu rostliny – jejím vnějším plášti. Není to přirozené. To jen pěstitelé pro větší atraktivitu odstříhali nové výhony, které čněly, aby více vynikly plody. Jenže ony odejmuté výhony nesly poupata na příští rok, tak nebuďte překvapení, kdy v dalším roce nepokvete a nezaplodí, to se stane až napřesrok. Taková je cena za krásu.

Skimmie je na pěstování nenáročný keř, ale vyžaduje PERFEKTNÍ výsadbu, podobně jako mnoho vřesovištních keřů, což je skupina, kam ona přesně zapadá. Potřebuje neustále vlhkou, avšak velmi dobře odvodněnou zem, která bude bohatá na živiny, zejména železo a hořčík. Zem musí být prolehčená listovkou a obohacená rašelinou, aby se zvýšila její kyselost. Umístěte jí do polostínu nebo i hlubokého stínu, např. za domem, kam slunce nedosvítí, nebo pod košatými stromy, které zajistí letní stín a v zimě jejich husté větve rozptýlí sluneční svit. Blednutí a žloutnutí listů je signálem přemíry slunce nebo vody, popřípadě chudé, málo kyselé půdy bez obsahu železa. Mulčování je velmi užitečné.

Snáší znečištěné ovzduší a městské prostředí. Celá rostlina je jedovatá. Je mrazuvzdorná do cca -25 °C a na chráněných, neosluněných místech dobře snáší pěstování v širších ale mělkých venkovních nádobách s dobrým odtokem vody. Ideální do moderních květináčů před kavárny, restaurace a kamkoli jinam, kde oceníte její brzké kvetení zjara a krásnou vůni.

Poslední revize 10-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Skimmia japonica ssp. reevesiana
Skimmia japonica 'WINNIE'S DWARF'
Skimmia japonica  'VEITCHII'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.