Acer triflorum

Acer triflorum
Acer triflorum
javor tříkvětý
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Javor tříkvětý pochází ze severovýchodních oblastí Číny a z Koreje a poprvé byl uveden na trh roku 1928. Je to jeden z mála stromů, který doposud nemá žádné odrůdy ani selekce – vypadá to, že není variabilní a všechny jeho semenáče vykazují identické znaky. Asi nejpodobnější ze známějších druhů je mu javor šedý, který podobně jako javor tříkvětý nabízí atraktivně se odlupující borku kmene.

Javor tříkvětý získal své jméno díky květenství, jež se objevuje někdy uprostřed jara a které sdružuje 3 drobné, světle žluté, visící květy, po nichž následují samary – křídlatá semena o délce 3-4 cm. Nejsou plevelná, nemusíte se obávat zamoření zahrady novými semenáčky. Listy jsou složené ze 3 vejčitě protáhlých lístků s několika krátkými zářezy při okrajích, raší velmi brzy zjara bronzově červené a rychle se mění na svěže zelené, jen řapíky zůstávají korálově červené. Na podzim nabízí úchvatnou show mnoha barev od zlaté, jantarově oranžové, šarlatově červené až po karmínově rudou. Tento javor je jedním z mála, který se umí výrazně vybarvit i v zastíněných lokalitách. Další parádou je v tenkých oranžově hnědých slídách se odlupující borka kmene, která po sobě zanechává atraktivně, až lehce korkově vrásněný kmen.

Roste pomalu, přirozeně tvoří vícekmenné keře s dómovitou až široce kulovitou korunou v dospělosti. Pro nejlepší efekt je dobré postranní větvičky cca 1-2 m od země vystříhat, aby se obnažily silnější kmeny. Často se využívá i pro tvorbu bonsají. Jeho menší velikost z něj činí skvělou volbu pro malé zahrady a předzahrádky, které svou zejména podzimní barvou rozsvítí do dálky. Běžně dorůstá mezi 6 až 7 metry výšky a jen o něco menší šířky, zatímco v ideálních podmínkách své domoviny může dorůst až dvojnásobek.

Javor tříkvětý není náročný na půdní typ, ale pro lepší podzimní vybarvení vyžaduje kyselejší zem a rovnoměrné vlhko. Není potřeba stříhat, ale lze tvarovat v bezmrazém období zimy. Můžete jej pěstovat na plném slunci i ve stínu, kde bude o něco řidší, ale i tam nabídne krásné podzimní barvy. Je velice mrazuvzdorný až do cca -38 °C a lze pěstovat i ve venkovních nádobách.

Poslední revize 10-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer griseum
Acer monspessulanum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.