Liquidambar styraciflua 'NAREE'

Liquidambar styraciflua
Liquidambar styraciflua 'NAREE'
ambroň západní
VZRŮST středně vysoký strom
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ambroně jsou vrcholně okrasné keře a stromy, které si svou slávu vydobyly již před staletími. Pochází ze Severní Ameriky a rozšířené jsou po celém světě v pásech od chladnějších okrajů mírného klimatu až do zemí, kde letní teplota dosahuje čtyřicítek. Rozpoznávacím znakem jsou jejich hvězdicovitě tvarované listy, které nebotanik snadno zamění s javorem, a které na podzim hrají barvami.

Ambroň Naree byla nalezena jako samovolná mutace botanického druhu v Austrálii a do Evropy se dostala až po roce 2000 – poprvé ji představila anglická školka Junker‘s Nursery roku 2002. Patří mezi několik ojedinělých odrůd se žlutými listy. Ty jsou opadavé, široce dlanité, nepříliš hluboce vykrajované, přesto jsou špičky nápadné a připomínají list javoru klen. Postrádají dodatečné zářezy při okrajích, které u jiných odrůd evokují podobnost se stříhanolistými javory (skupina dissectum). Zjara raší svítivě žluté až žluto-oranžové, s příchodem horkého počasí v létě se barva mění na světle zelenou až žlutozelenou (ve vlhkých půdách) a na podzim opět zlátnou a začnou se červenat jako stydlivá školačka. Díky světlé barvě listů jej využijete v tmavě zelených kompozicích, například jako vyšší patro nad rododendrony, kde bude zářit jako klenot.

Jedná se o opadavý strom či vysoký keř se vzpřímenými větvemi a pomalejším růstem ve srovnání se základním druhem (cca 30 cm za rok). Roste vzpřímeně do pravidelně pyramidálního tvaru a nabízí bohaté větvení i bez tvarovacího řezu. Můžete jej pěstovat jako keř s bohatým větvením již od země, ale lze vymodelovat i do stromku s jedním kmenem. Pokud si strom přejete tvarovat, není nic jednoduššího, než jej na konci zimy seřezat do požadovaného tvaru a v dalších letech pouze lehce udržovat. Poměrně spolehlivě si drží tvar, který mu jednou dáte. Sympatickým doplňkem ambroní jsou jejich plody, což jsou cca 3-4 cm široké, mírně pichlavé kuličky.

Ambroně mají rády středně živnou, hlubší a propustnou půdu, která by měla být přednostně kyselejší reakce a pokud možno nevysychavá. Poměrně dobře si poradí i s hutnou půdou, pokud je nenecháte v prvním roce utopit. Po dobrém zakořenění snáší dobře i občasný letní přísušek stejně jako krátkodobé zamokření, ale pro hustý habitus radíme zamulčovat a omezit vysychání kořenů. Čím kyselejší a rovnoměrně vlhkou půdu nabídnete (přidejte rašelinu a dobře zamulčujte), o to impozantnější podzimní zbarvení strom ukáže a věřte, že je na co koukat! Stanoviště vyberte určitě plně osluněné. Rostliny zakoupené ve velikosti vyšší než cca 1,5m je dobré na 1-3 roky připevnit k opoře, aby dobře prokořenily a kmen vyrostl vzpřímeně. Naree je plně mrazuvzdorná do cca -27 °C a snese krátkodobě až -29 °C.

Poslední revize 08-11-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Liquidambar styraciflua výška kmene 120 cm
Český výpěstek
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Liquidambar styraciflua výška kmene 110-120 cm
Český výpěstek
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Liquidambar styraciflua  'AUREA'
Liquidambar styraciflua 'GOLD BEACON'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.