Helenium 'EL DORADO'

Helenium
Helenium 'EL DORADO'
záplevák
VZRŮST středně vysoká trvalka
 vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:zlatá a oranžová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Záplevák – helenium je nenáročná trvalka, která tvoří středně vysoké až vysoké stonky s množstvím barevných, kopretinových květů od léta až do podzimu. Výška stonků a barvy květů se liší podle odrůdy a šlechtitelé se rovněž snaží o získání rostlin s co nejdelší dobou kvetení.

El Dorado (El Rey Dorado) byl bájný indiánský náčelník ze 16. století kdesi v Kolumbii v Jižní Americe, který měl zvyk rituálně se pokrývat zlatým práškem, neboť na místě, kde pobýval, se jej nacházelo podle legendy tolik, že s ním mohli plýtvat. Jeho jméno se začalo používat i pro město či osadu, kde pobýval a které stejně jako bájná Atlantida nebo nám bližší Štěchovický poklad bylo předmětem mnoha výprav, ale nikdy se nenašlo. Ale síla legendy přiměla mnohé pojmenovat cokoli, co by ten odkaz mohlo připomínat, jeho jménem. Tudíž i tento záplevák, jež nabízí velké a zlatem zářící květy, dostal název El Dorado.

Nalezla ho roku 2000 v německém městě Krähenwinkel pěstitelka Eva Bottke v záhonu s mnoha dalšími semenáči. Mezi ostatními vynikal nejen svou svítivou barvou, ale i významně většími květy o rozpětí neuvěřitelných 6-8 cm. Okvětní plátky jsou zlatavě žluté, místy s jantarově oranžovými melíry a mají čokoládově hnědé hlavičky se žlutými prašníky a vykvétají již koncem června. Kvetou až do září na pevných stoncích variabilní výšky většinou kolem jednoho metru, výjimečně až metru a půl. Úzké listy jsou spíše světle zelené, kopinaté a objevují se hustě podél stonků. Po odkvětu můžete odkvetlé stonky odřezat až u země, kde se mezitím vytvořila růžice nových listů, jež záhon nenechá prázdný ani v době bez květů.

Záplevák je nenáročný na půdní stanoviště, ale nejlépe prospívá v živné, rozumně propustné ale neustále vlhké půdě na plném slunci. Nesnáší sucho. Je dobré rostliny po 3-4 letech rozsadit a dát tak více prostoru novým kořenům a mladým rostlinám. Všechny části rostliny mohou při požití způsobit žaludeční potíže. Mrazuvzdorný do cca -34 °C.

Poslední revize 24-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Helenium 'BIEDERMEIER'
Helenium 'HELENA YELLOW'
Helenium MARIACHI™ 'SOMBRERO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.