Anemone x hybrida 'BOWLES' PINK'

Anemone x hybrida
Anemone x hybrida 'BOWLES' PINK'
hybridní sasanka japonská
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ září - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské sasanky a jejich hybridy jsou oblíbené podzimní trvalky, neboť nabízejí záplavu květů v barvách od bílé, přes růžovou až do sytě purpurové v době, kdy většina rostlin již odkvetla. Většinou se pokládají za stínomilné druhy, ale pravdou je, že pokud jim nabídnete vlhčí záhon, porostou a pokvetou hojně i na plném slunci a bílé odrůdy toho vlhka vyžadují o dost méně. Anemone x hybrida je kříženec druhů a. japonica a a. vitifolia.

Bowles‘ Pink je hybridní japonská sasanka s něžně růžovými květy na stoncích o výšce kolem 40 cm, takže ani zakrslá, ani vysoká, prostě pěkná a do menší zahrady tak akorát. Vykvétá v září a kvete až do prvních mrazů. Její květy o 5 okvětních plátcích jsou z lícní strany kombinací světlé a středně růžové a jejich jemně ochmýřené ruby pravidelně střídají sytě purpurovou a růžovou. Vypadá to nadmíru efektně, když do květů zafouká větřík, ony ohnou své hlavičky a ukážou dvoubarevné spodní strany květů. Středy zdobí bohatá korunka sytě žlutých tyčinek. Opadavé listy jsou dlanité, vyrůstají při zemi a mají středně zelenou barvu. Sasanka Bowles‘ Pink tvoří husté trsy a kvete velmi dlouho – často až do prvních mrazů.

Edward Augustus Bowles (1865-1954) byl britský botanik a cestovatel, který během svého bohatého života objevil mnoho nových odrůd rostlin a významně se zasadil za zahradu v Myddelton House v Enfieldu (jihovýchodní předměstí Londýna). Zajímaly jej zejména krokusy a jiné cibuloviny, jejichž hodnotu potvrzuje i cena jediné cibulky sněženky nesoucí jeho jméno, nalezené v zahradách Myddleton House roku 2002, jež se na internetové aukci o 6 let později prodala za £357 (cca 11 tisíc korun), což je dosavadní historický cenový rekord. K jeho majstrštykům patří zejména opěvovaný trýzel erysimum Bowles‘ Mauve, který v hodnocení britské Královské zahradnické společnosti RHS u příležitosti jejich dvoustého jubilea roku 2004 byl vyhodnocen jako jedna z nejlepších 200 rostlin posledních 200 let. Jeho jméno nese přes 40 odrůd rostlin a další z nich pojmenoval prostě podle toho, kde a od koho se právě namanuly.

Dopřejte sasankám lehkou, písčitou, mírně kyselou půdu, která – pokud je budete pěstovat na slunci – nebude vysychat, což zajistíte vydatným mulčem. Ten je nutný i na zimu, jestliže bydlíte v chladnějším regionu. Do začátku kvetení (přibližně do poloviny léta) jsou v klidovém období a není třeba je příliš zalévat. Pokud je pěstujete v polostínu, dbejte na to, aby zem byla sice vlhká, ale dobře odvodněná. Nesnáší zimní přemokření. Sasanky potřebují pro zdárný růst živné, vyhnojené půdy. Tvoří šlahouny, kterými se rády rozšiřují, takže chcete-li je uhlídat na jednom místě, tyto utečence odstraňujte. Mrazuvzdorná do min. -29 °C.

Poslední revize 20-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Anemone hupehensis 'PINK SAUCER'™
Anemone hupehensis FANTASY™ 'Cinderella'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.