Chilopsis linearis 'BURGUNDY'

Chilopsis linearis
Chilopsis linearis 'BURGUNDY'
chilopsis čárkovitý, pouštní vrba
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová až rudá až vínová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Chilopsis je atraktivní opadavý keř nebo nízký strom z jihozápadu USA a Mexika, kde se přirozeně vyskytuje v horkých oblastech, jež mohou hraničit s polopouští. Díky tomu a podobnosti jeho listů s vrbou se mu v angličtině říká pouštní vrba, což je jméno, které používáme i my, neboť své české jméno ještě nedostal. Patří do stejné rodiny trubačovitých jako katalpy a dokonce kdysi v Uzbekistánu posloužil jako jeden z rodičů pro mezirodové křížení s katalpou, z čehož vznikla chitalpa.

Burgundy je velmi krásná selekce pouštní vrby, jejíž původ se nám nepodařilo dohledat a nejpodobnější odrůda Rio Salado má o něco světlejší květ. Od června až do září tvoří vzpřímené, vrcholové hrozny s až 16 poupaty, jejichž počet se s postupem sezóny zmenšuje. Z nich se otevírají okázalé, jemně vonné, temně vínově rudé, sametové květy s bílými a žlutými proužky v hrdle. Jejich tvar je podobný květům katalp – široce rozevřená trubka s mírně řasenými okraji, někomu dokonce připomíná orchidej, nejspíš kvůli hrdlu. Rostlina přirůstá celou sezónu a ve vrcholech nových větviček se vždy tvoří nové květy, takže je-li teplé a slunné léto, dokáže kvést téměř souvisle až do jeho konce.

Listy jsou většinou 8-14 cm dlouhé a uzoučké – jejich šířka nepřesáhne několik milimetrů. Jsou opadavé, světle zelené a rostlina díky nim nabývá vzdušného a exotického vzezření a vypadá trochu jako štětkovec (callistemon). Chilopsis neroste moc rychle, kolem 20-30 cm za rok a tvoří vyšší, zakulacené keře či nízké stromy tvořící světlý stín. Mladé rostliny jsou štíhlé, přísně vzpřímené a šířku nabývají až s věkem. Dospělé keře mohou být stejně široké jako vysoké. Zjara před rašením lze tvarovat či udržovat menší řezem. Většinou netrpí ne nemoci ani škůdce. Jako většina v létě kvetoucích dřevin raší velmi pozdě, někdy až koncem dubna.

Chilopsis vyžaduje plné slunce a výborně propustnou zem, aby mu neshnily kořeny. Jiné nároky na půdu nemá – nepotřebuje hnojit a zvládne jakékoli pH. Po zakořenění snáší i sucho. Původně se tento druh považoval za příliš choulostivý, ale za několik posledních desetiletí se údaje o jeho odolnosti upravily na zónu 6, což odpovídá -23 °C. My jsme jej doposud vyzkoušeli při zimních teplotách do -20 °C – bez jakéhokoli poškození.

Poslední revize 07-10-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Chilopsis linearis 'BURGUNDY' výška kmene 80 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Chilopsis linearis 'BURGUNDY' výška kmene 80 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Chitalpa tashkentensis 'SUMMER BELLS®'
Chitalpa tashkentensis 'PINK DAWN'
Rhamnus frangula 'ASPLENIIFOLIA'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.