Chilopsis linearis 'BURGUNDY'

Chilopsis linearis
Chilopsis linearis 'BURGUNDY'
chilopsis čárkovitý, pouštní vrba
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová až rudá až vínová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Chilopsis je atraktivní opadavý keř nebo nízký strom z jihozápadu USA a Mexika, kde se přirozeně vyskytuje v horkých oblastech, jež mohou hraničit s polopouští. Díky tomu a podobnosti jeho listů s vrbou se mu v angličtině říká pouštní vrba, což je jméno, které používáme i my, neboť své české jméno ještě nedostal. Patří do stejné rodiny trubačovitých jako katalpy a dokonce kdysi v Uzbekistánu posloužil jako jeden z rodičů pro mezirodové křížení s katalpou, z čehož vznikla chitalpa.

Burgundy je velmi krásná selekce pouštní vrby, jejíž původ se nám nepodařilo dohledat a nejpodobnější odrůda Rio Salado má o něco světlejší květ. Od června až do září tvoří vzpřímené, vrcholové hrozny s až 16 poupaty, jejichž počet se s postupem sezóny zmenšuje. Z nich se otevírají okázalé, jemně vonné, temně vínově rudé, sametové květy s bílými a žlutými proužky v hrdle. Jejich tvar je podobný květům katalp – široce rozevřená trubka s mírně řasenými okraji, někomu dokonce připomíná orchidej, nejspíš kvůli hrdlu. Rostlina přirůstá celou sezónu a ve vrcholech nových větviček se vždy tvoří nové květy, takže je-li teplé a slunné léto, dokáže kvést téměř souvisle až do jeho konce.

Listy jsou většinou 8-14 cm dlouhé a uzoučké – jejich šířka nepřesáhne několik milimetrů. Jsou opadavé, světle zelené a rostlina díky nim nabývá vzdušného a exotického vzezření a vypadá trochu jako štětkovec (callistemon). Chilopsis neroste moc rychle, kolem 20-30 cm za rok a tvoří vyšší, zakulacené keře či nízké stromy tvořící světlý stín. Mladé rostliny jsou štíhlé, přísně vzpřímené a šířku nabývají až s věkem. Dospělé keře mohou být stejně široké jako vysoké. Zjara před rašením lze tvarovat či udržovat menší řezem. Většinou netrpí ne nemoci ani škůdce. Jako většina v létě kvetoucích dřevin raší velmi pozdě, někdy až koncem dubna.

Chilopsis vyžaduje plné slunce a výborně propustnou zem, aby mu neshnily kořeny. Jiné nároky na půdu nemá – nepotřebuje hnojit a zvládne jakékoli pH. Po zakořenění snáší i sucho. Původně se tento druh považoval za příliš choulostivý, ale za několik posledních desetiletí se údaje o jeho odolnosti upravily na zónu 6, což odpovídá -23 °C. My jsme jej doposud vyzkoušeli při zimních teplotách do -20 °C – bez jakéhokoli poškození.

Poslední revize 07-10-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Chitalpa tashkentensis 'SUMMER BELLS®'
Chitalpa tashkentensis 'PINK DAWN'
Rhamnus frangula 'ASPLENIIFOLIA'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.