Campanula portenschlagiana 'BLUEONE'®

Campanula portenschlagiana
Campanula portenschlagiana 'BLUEONE'®
zvonek dalmatský
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zvonek dalmatský pochází z vyvýšených až hornatých oblastí Chorvatska, kde tvoří stálezelené koberce s množstvím květů od začátku léta až do mrazů. Ale volně roste i na Karpatech, konkrétně od jižního Polska, Slovenska, Ukrajiny, Rumunska až k Srbsku. Tyto atraktivní trvalky jsou natolik oblíbené a spolehlivé, že málokoho překvapí, kolik nových odrůd se selektuje. Sérii Tendenza® šlechtí dánská firma Rosa Danica.

Zakrslý zvonek BlueOne® patří do dánské série Tendenza® a nese záplavu drobných, úzce protáhlých, středně fialových květů od června až do mrazů. Přesně tak – tento nenápadný trs dokáže nakvétat neuvěřitelně dlouho a šlechtitel jej doporučuje jak pro venkovní pěstování, tak i do interiéru, kde dokáže v kvetení pokračovat až do zimy. Vytváří krátké, vzpřímené stonky o výšce pouze kolem 10 cm a tvoří úhledný a hustý přízemní bochánek. Listy jsou široce srdčité až ledvinité s nepravidelně pilovitými okraji. středně až tmavě zelené, většinou neopadavé.

Není náročný na péči, ale doporučujeme jej po hlavním kvetení o polovinu seříznout, aby narašil i novými listy a další vlna kvetení již byla v čistém keři bez odkvetlých hlaviček, protože díky bohatému kvetení je velmi pracné jednotlivé odkvetlé kvítky odstraňovat. Po zimě rostlinu seřízněte pár centimetrů nad zemí a nechte znovu narašit celou. Občasným přihnojením získáte bohatěji kvetoucí rostliny. Rostlina roní mléko, které může způsobit alergie pouze velmi citlivým či nemocným osobám.

Zvonek dalmatský má rád slunce a dává přednost rovnoměrně vlhkým stanovištím, i když poroste dobře i na skalce, která nebude příliš suchá. Pěstovat lze i v mírném polostínu, ale méně slunce znamená méně květů. Nemá zvláštní nároky na půdu, pokud je propustná. Má výbornou mrazuvzdornost až do cca -35 °C, takže si jej bez obav užívejte hlavně v zahradě, přednostně v záhonu, i když lze pěstovat i v nádobě, kde ale hrozí přelití nebo naopak vysušení.

Poslední revize 01-11-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Campanula portenschlagiana 'Planet' AMBELLA® PURPLE
Campanula portenschlagiana 'Ptb11701' AMBELLA® LAVENDER
Campanula garganica 'FILIGREE' Light Blue
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.