Ligularia dentata 'BRITT-MARIE CRAWFORD'

Ligularia dentata
Ligularia dentata 'BRITT-MARIE CRAWFORD'
popelivka zoubkatá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY toleruje (ale nevyžaduje) mokro
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Popelivka zoubkovaná je čínský taxon, který ve volné přírodě najdete na slunných okrajích vodních toků, na vlhkých loukách a v kotlinách, kde se zdržuje dostatek vláhy a je výživná zem. Poznáte ji podle velkých listů temně zelené barvy, jež se dle odrůdy barví do různého stupně vínově hnědé barvy, a zlatožlutých květů.

Britt-Marie Crawford se řadí k nejtmavším popelivkám vyššího vzrůstu. Tvoří temně vínově hnědé listy, jež pouze na neosluněných místech ztrácí červeň a zůstávají tmavě zelené. Jsou okrouhle ledvinité, zoubkaté při okrajích, vyrůstají na pevných stoncích stejné barvy a mají až 30 cm v průměru. Od druhé poloviny léta vykvétají zlatožluté květy podobné arnice – mají úzké plátky kolem střapatého středu s krátkými, neučesanými tyčinkami. S tmavými listy dokonale kontrastují a nabízí dramatickou podívanou.

Rostliny dorůstají výšky 60-100 cm (podle podmínek) a v zahradě krásně kontrastují s rostlinami s jemnějšími listy světlých barev. Odrůdu nalezl roku 2001 kpt. James Crawford z města Fife ve Skotsku jako náhodného semenáče starší odrůdy Othello. Patenty: PP16113 (USA – 2005) a EU 12794 (Evropa – 2004).

Popelivka miluje vlhká až mokrá stanoviště a uplatní se všude tam, kde ostatní běžné a suchomilné rostliny zahnívají. Můžete ji vysadit k potokům, krajům jezírek nebo i do běžného záhonu, který bude dostatečně zavlažován. Její listy jsou velkou pochoutkou pro slimáky, doporučujeme rozmístit nástrahy. Zem by měla být středně živná a hluboká a pokud jí poskytnete toulavý stín během dne, nebudete muset tolik řešit zálivku, ale pouze na plném slunce dokonale vybarví své tmavé listy. Mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 04-09-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ligularia dentata
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ligularia dentata
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ligularia 'BOTTLE ROCKET'
Ligularia 'GOLD TORCH'
Ligularia 'PANDORA'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.