Rudbeckia hirta 'MAHOGANY SUN'

Rudbeckia hirta
Rudbeckia hirta 'MAHOGANY SUN'
rudbékie srstnatá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ ++kombinovaná:zlatá a oranžová a hnědá
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rudbékie srstnatá je severoamerický druh této známé trvalky, která se přirozeně, i když v jednodušších barvách, vyskytuje na osluněných lokalitách tamních luk, náspů a u krajů lesů, kde je propustná půda, která příliš nevysychá. Často se považuje za krátkověkou trvalku nebo jednoletku, která se spolehlivě přesévá, takže na stanovišti vydrží dlouhé roky, aniž bychom věděli, zda se jedná o původní trs nebo již nové rostliny.

Mahogany Sun je velkokvětá odrůda rudbékie srstnaté se se zářivě vybarvenými květy. Jejich základ je svítivě zlatožlutý a vnitřek až do poloviny délky okvětních plátků zdobí nápadné oko, jež je při rozkvětu tmavě oranžové a dozrává do světle mahagonových odstínů. Vykvétá asi v půlce července a pokračuje až do posledních teplých a slunečných dnů podzimu. Listy jsou úzce oválné, srstnaté, světle až středně zelené a zdravé. Rostliny jsou kompaktní, stonky jsou vzpřímené, většinou dobře stojí i bez opory a dosahují výšky kolem 60 cm.

Rudbékie srstnatá potřebuje dobře propustnou, nezamokřenou ale rovnoměrně vlhkou zem neutrální až zásadité reakce. Nesnáší jílovité a těžké půdy. Hodí se do skupinových trvalkových výsadeb, nebo jako vítané oživení skupinek nižších keřů, krásně vypadá i vysázená nahusto v kontejnerech, kdy plně vynikne barva květů. Pro trvalý charakter rostliny nepoužívejte kolem původní rostliny mulčovací textílii, aby se mohla rostlina vysemenit, protože rostliny jsou krátkověké, zato nové semenáčky kvetou hned v prvním roce po výsevu. Za ideálních podmínek je mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 06-08-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rudbeckia hirta CHEYENNE 'Double Gold Brown Eye'
Rudbeckia hirta 'CHEROKEE SUNSET'
Rudbeckia hirta 'PRAIRIE SUN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.