Verbascum 'ROYALTY'

Verbascum
Verbascum 'ROYALTY'
divizna
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Verbascum je poměrně rozsáhlý rod čítající na 360 druhů divizen. U nás je asi neznámější divizna velkokvětá, která roste na suchých půdách po celé zemi a je ceněná pro své léčivé účinky. Jako většina sester je to dvouletka s plstnatými listy, ale existuje i několik málo trvalkových druhů, jež se vyznačují malým vzrůstem a dlouhou dobou kvetení.

To se tak jednou „náhodou“ stalo, že jsme si u pěstitele v Holandsku objednali partu zakrslých žlutých divizen. Jenže místo nich přijely kousky sice naprosto skvostné, ale se sytě purpurovými květy, což ve školce nikomu nevadilo, aby jim i tak napíchal etikety se žlutými květy. Hned nás napadlo, že museli soudruzi z NDR někde udělat chybu, tak jsme hledali a hledali, ale v Evropě nemohli nic najít. Až když jsme si najali detektiva, přišel na to, že se u nás jedná o úplně novou odrůdu z USA, kterou k mému překvapení vyšlechtila moje oblíbená šlechtitelka Harini Korlipara ze školky Terra Nova® Nurseries v americkém Oregonu, která má na svědomí i onu původně objednanou žlutokvětou odrůdu Dark Eyes. Mohlo mě to napadnout, co? Patent č. PP17891 vyšel už roku 2007, ale v Evropě se poprvé začala prodávat až roku 2021.

Royalty je unikátní trvalkový kříženec divizny brunátné (v. phoeniceum) a divizny keřovité (v. dumulosum). Po prvním rodiči zdědila úchvatně sytě purpurové květy a po druhém nízký a kompaktní růst. Jednotlivé květy se otevírají odspoda nahoru v hustých klasech a mezitím se tvoří postranní, kratší klasy s dalšími poupaty, což jí zajistí dlouhou dobu květu. Vykvétá od druhé poloviny května a pokračuje až do poloviny léta a pokud odstraňujete odkvetlé stonky, nabídne ještě další vlnu kvetení až do konce prázdnin.

Opadavé listy jsou velké, široce elipčité, drsné, temně zelené a mírně lesklé, uspořádané v přízemní růžici. V mokrých půdách mohou trpět na letní padlí. Stavba této trvalky je natolik unikátní, že dokáže zpestřit snad každý záhon s nižšími trvalkami, nebo vytvořit spodní patro pro některé vyšší druhy jemnějšího vzezření.

Divizna vyžaduje slunné polohy a VÝBORNĚ odvodněnou zem neutrální až alkalické reakce (vápenitá), v mokrých půdách přes zimu shnije. Hnojení není nutné, vystačí si s běžnou zahradní zemí a její organickou hmotou, ale pokud ji budete hnojit, nabídne bohatší kvetení. Mrazuvzdorná do min. -29 °C. Není vhodná pro pěstování v nádobách, kde není možné zajistit právě takovou zálivku, aby neuschla a zároveň neshnila.

Poslední revize 09-07-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Verbascum
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Verbascum
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.