Verbascum 'ROYALTY'

Verbascum
Verbascum 'ROYALTY'
divizna
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Verbascum je poměrně rozsáhlý rod čítající na 360 druhů divizen. U nás je asi neznámější divizna velkokvětá, která roste na suchých půdách po celé zemi a je ceněná pro své léčivé účinky. Jako většina sester je to dvouletka s plstnatými listy, ale existuje i několik málo trvalkových druhů, jež se vyznačují malým vzrůstem a dlouhou dobou kvetení.

To se tak jednou „náhodou“ stalo, že jsme si u pěstitele v Holandsku objednali partu zakrslých žlutých divizen. Jenže místo nich přijely kousky sice naprosto skvostné, ale se sytě purpurovými květy, což ve školce nikomu nevadilo, aby jim i tak napíchal etikety se žlutými květy. Hned nás napadlo, že museli soudruzi z NDR někde udělat chybu, tak jsme hledali a hledali, ale v Evropě nemohli nic najít. Až když jsme si najali detektiva, přišel na to, že se u nás jedná o úplně novou odrůdu z USA, kterou k mému překvapení vyšlechtila moje oblíbená šlechtitelka Harini Korlipara ze školky Terra Nova® Nurseries v americkém Oregonu, která má na svědomí i onu původně objednanou žlutokvětou odrůdu Dark Eyes. Mohlo mě to napadnout, co? Patent č. PP17891 vyšel už roku 2007, ale v Evropě se poprvé začala prodávat až roku 2021.

Royalty je unikátní trvalkový kříženec divizny brunátné (v. phoeniceum) a divizny keřovité (v. dumulosum). Po prvním rodiči zdědila úchvatně sytě purpurové květy a po druhém nízký a kompaktní růst. Jednotlivé květy se otevírají odspoda nahoru v hustých klasech a mezitím se tvoří postranní, kratší klasy s dalšími poupaty, což jí zajistí dlouhou dobu květu. Vykvétá od druhé poloviny května a pokračuje až do poloviny léta a pokud odstraňujete odkvetlé stonky, nabídne ještě další vlnu kvetení až do konce prázdnin.

Opadavé listy jsou velké, široce elipčité, drsné, temně zelené a mírně lesklé, uspořádané v přízemní růžici. V mokrých půdách mohou trpět na letní padlí. Stavba této trvalky je natolik unikátní, že dokáže zpestřit snad každý záhon s nižšími trvalkami, nebo vytvořit spodní patro pro některé vyšší druhy jemnějšího vzezření.

Divizna vyžaduje slunné polohy a VÝBORNĚ odvodněnou zem neutrální až alkalické reakce (vápenitá), v mokrých půdách přes zimu shnije. Hnojení není nutné, vystačí si s běžnou zahradní zemí a její organickou hmotou, ale pokud ji budete hnojit, nabídne bohatší kvetení. Mrazuvzdorná do min. -29 °C. Není vhodná pro pěstování v nádobách, kde není možné zajistit právě takovou zálivku, aby neuschla a zároveň neshnila.

Poslední revize 09-07-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.