Baptisia x variicolor PRAIRIEBLUES™ 'TWILITE'

Baptisia x variicolor PRAIRIEBLUES™
Baptisia x variicolor PRAIRIEBLUES™ 'TWILITE'
baptísie
VZRŮST vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ ++kombinovaná:fialová a modrofialová a žlutá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Baptísie je nepříliš rozsáhlý rod zahrnující asi 20 druhů odolných a většinou vysokých trvalek původem od jihovýchodu USA po východní oblasti Severní Ameriky. Ve třetím tisíciletí se množí převážně její hybridy, které kombinují lepší vlastnosti jednotlivých druhů, zejména b. alba, b. australis, b. bracteata, b. cinera, b. minor a b. viridis. Svým květenstvím mohou na první pohled připomínat lupiny (vlčí boby), ale jsou daleko spolehlivější a trvanlivější – na stanovišti mnohdy vydrží 15-20 let bez úhony.

Twilite, případně i Twilight, je mohutná odrůda hybridní baptísie (b. x variicolor) ze série Prairieblues™. Jedná se o křížence druhů b. australis a b. sphareocarpa z roku 1998, kterou vyšlechtil James R. Ault z Glenco ve státě Illinois v USA. Tvoří unikátní dvoubarevné květy, které kombinují kouřově modrofialovou a světle žlutou barvu, tvoří 40-50 cm dlouhá, vzpřímená, klasovitá květenství na až 150 cm vysokých stoncích. Kvete 2-3 týdny většinou koncem června. V dospělosti může rostlina dosáhnout šířky 1,5m a v ideálních podmínkách až dva metry, což ji předurčuje do větších výsadbových celků, kde krásně vynikne její jedinečná barva květů. Složené listy jsou dělené do 3 oválných až elipčitých lístků sivě zelené barvy. Patent č. PP19011 vyšel roku 2008.

Baptísie je trsnatá trvalka, které poněkud trvá, než se začne rozrůstat, proto bývá její prodejní cena výrazně vyšší než u ostatních trvalek. Ale jakmile dobře zakoření a uvelebí se ve vašem záhoně, rok od roku tvoří mohutnější trsy, jež si nezadají s kvetoucím keřem. Proto se často využívá i jako doplněk nekvetoucích keřů a stromů, kde vypadá dostatečně důstojně. Spolkem českých perenářů byla zvolena trvalkou roku 2019.

Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou zahradní půdu jakéhokoli pH, přednostně záhřevnou a vždy dobře propustnou, která může mít vysoký podíl písku, štěrku a suti, což zamezí podmáčení, a naopak podporuje prohřívání. Hnojení není potřeba. Koncem podzimu či zjara odstraňte všechny zaschlé stonky a nechte narašit nové výhony z kořenů a spodní báze starších stonků. Mrazuvzdorná do min. -34 °C a možná ještě o pár stupňů více.

Poslední revize 07-07-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Baptisia x variicolor PRAIRIEBLUES™
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Baptisia 'GRAPE TAFFY'
Baptisia 'PINK LEMONADE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.