Baptisia 'GRAPE TAFFY'

Baptisia
Baptisia 'GRAPE TAFFY'
baptísie
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.6-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ modrofialová až vínová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Baptísie je nepříliš rozsáhlý rod zahrnující asi 20 druhů odolných a většinou vysokých trvalek původem od jihovýchodu USA po východní oblasti Severní Ameriky. Ve třetím tisíciletí se množí převážně její hybridy, které kombinují lepší vlastnosti jednotlivých druhů, zejména b. alba, b. australis, b. bracteata, b. cinera, b. minor a b. viridis. Svým květenstvím mohou na první pohled připomínat lupiny (vlčí boby), ale jsou daleko spolehlivější a trvanlivější – na stanovišti mnohdy vydrží 15-20 let bez úhony.

Grape Taffy (‚Hroznová karamelka‘) je hybridní odrůda baptísie od amerického šlechtitele Hanse Andrewa Hansena z Walters Gardens v Michiganu. Jedná se o křížence druhů b. cinera a b. minor, která krom krásných květů nabídne obzvláště kompaktní a nízký růst o výšce do cca 60 cm a šířce kolem 80 cm v úplné dospělosti.

Barvu jejích květů považuje šlechtitel za průlomovou, neboť krom nejběžnější modré obsahuje i trochu červeného pigmentu. Bobovité květy jsou totiž tmavě modrofialové s vínově červeným nádechem jako bobulky tmavého hroznového vína se žlutým znaménkem. Květenství mívají kolem 30 cm, objevují se začátkem června a kvetení pokračuje do začátku až poloviny července. Složené listy jsou dělené do 3 oválných až elipčitých lístků svěže zelené barvy. Patent č. PP26587 vyšel roku 2016.

Baptísie je trsnatá trvalka, které poněkud trvá, než se začne rozrůstat, proto bývá její prodejní cena výrazně vyšší než u ostatních trvalek. Ale jakmile dobře zakoření a uvelebí se ve vašem záhoně, rok od roku tvoří mohutnější trsy, jež si nezadají s kvetoucím keřem. Proto se často využívá i jako doplněk nekvetoucích keřů a stromů, kde vypadá dostatečně důstojně. Spolkem českých perenářů byla zvolena trvalkou roku 2019.

Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou zahradní půdu jakéhokoli pH, přednostně záhřevnou a vždy dobře propustnou, která může mít vysoký podíl písku, štěrku a suti, což zamezí podmáčení, a naopak podporuje prohřívání. Hnojení není potřeba. Koncem podzimu či zjara odstraňte všechny zaschlé stonky a nechte narašit nové výhony z kořenů a spodní báze starších stonků. Mrazuvzdorná do min. -34 °C a možná ještě o pár stupňů více.

Poslední revize 05-04-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lupinus 'MASTERPIECE'
Salvia 'PURPLE SPRING'
Baptisia x variicolor PRAIRIEBLUES™ 'TWILITE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.