Tilia cordata

Tilia cordata
Tilia cordata
lípa malolistá, l. srdčitá
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 7-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU neutrální až zásaditá (vápenitá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Když se řekne lípa, většinou se nám vybaví velikánský strom na osluněné návsi českého a slovenského venkova nebo v širokém městském stromořadí. Je to náš národní strom, kterým byl oficiálně uznán na Všeslovanském sjezdu v Praze roku 1948, kdy porazil dub, jež byl více spojován s národem německým. Odedávna byl spojován se symbolikou ochranitelství – energie matky/ženy. Věřilo se, že podobně jako cesmína v anglických zemích u nás lípa dokáže odehnat zlé duchy a že dokáže zbavit člověka teskných a chmurných pocitů, ponejvíce v době květu, když kvete a voní a její koruna hučí prací stovek včel, jež se na jejích květech hojně pasou.

Lípa srdčitá či malolistá pochází z Evropy a Kavkazu a jedná se o mohutný a velký strom, který dokáže vyrůst do výšky minimálně 15 metrů a ve volném prostranství umí za pár set let i dvojnásobek. Tvoří vystoupavě zaoblené, malebně nepravidelné koruny o šířce přibližně poloviny své výšky, které nabízí středně tmavý stín. Je to dlouhověký strom a o nejstarších a největších exemplářích se vedou záznamy.

Listy jsou opadavé, široce srdčité až okrouhlé, jemně zoubkované při okrajích, sytě zelené a mírně lesklé svrchu, šedě až stříbřitě ojíněné zespod. Na podzim se mění na žluté až jantarové. V červnu bohatě kvete světle žlutými, vonnými květy s listenem. Patří mezi alergeny. Patří k vyhledávaným bylinným léčivům a jsou důležitou surovinou pro jeden z našich nejtypičtějších medů – lipový světlý. Na stromech často cizopasí mšice, jejichž sekrety působí lepkavé skvrny, které znečišťují pod nimi zaparkovaná auta a díky nimž většinou nelze lipový med považovat nikdy za čistě květový.

Roste středně rychle až rychle a preferuje zásadité až neutrální půdy s hloubkovou vlhkostí, což v městských výsadbách může být problém, zejména v posledních letech, kdy srážek a zásob vody ubývá. Nesnáší posypovou sůl. Ve volné přírodě nemá se suchem problém a ukáže svou statnou stavbu. Pěstuje se nejraději na osluněných místech, snáší i mírný polostín, ale během času se stejně stane nejvyšším stromem v okolí, takže si ji slunce najde. Mladé stromky pevně vyvažte k opoře na minimálně 3 roky. Mrazuvzdorná do cca -40 °C.

Poslední revize 29-03-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Tilia cordata výška kmene 180-190 cm, obvod kmene 12-14 cm, šířka koruny 60-100 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Tilia cordata výška kmene 180-190 cm, obvod kmene 14-16 cm, šířka koruny 60-100 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Tilia cordata 'GREENSPIRE'®
Tilia cordata 'WINTER ORANGE'
Tilia cordata 'RANCHO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.