Phillyrea angustifolia

Phillyrea angustifolia
Phillyrea angustifolia
jamovec úzkolistý
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY suchá a velmi propustná (výborná drenáž)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Výrazné změny klimatu s nástupem nového tisíciletí s sebou nesou i nové pěstební podmínky. Pro rostliny již zavedené se může mnohdy jednat o velké výzvy, zda se zvládnou adaptovat, ale zároveň to otevírá možnosti pro rostliny nově introdukované, jejichž požadavky se shodují s nově vznikajícími podmínkami. V několika případech jsme dokonce našli několik ojedinělých zpráv o tom, že se kdysi u nás již pěstovaly. Jedná se zejména o lehce se zvyšující teplotu, pozdější příchod zimy přinášející rychlé teplotní výkyvy a především úbytek srážek a větší sucho. Již mnoho let testujeme a všímáme si, že rostliny z jedné čeledi jsou schopné toto přestát bez úhony – olivovníkovité. Sice ne její hlavní zástupce – pravá oliva, ale mnoho ostatních stálezelených dřevin, jako je například jamovec.

Jamovec úzkolistý je dalším z typických zástupců flóry tzv. středozemní macchie (makchie). Tímto termínem se označuje unikátní druh převážně stálezelené listnaté vegetace objevující se na vyprahlých a často skalnatých lokalitách jižní Evropy. Patří sem ještě vonokvětka, planika, dub cesmínový a třeba i rozmarýn. Zdejší rostliny si vybudovaly obranný arzenál proti extrémnímu suchu (kožovité listy jako zásobárna vody), horku (lesklý list odrážející sluneční paprsky), i zvěři (ostny nebo odpudivé vonné silice), což jim zajistilo přežití na velmi nehostinných místech.

Tento jamovec nese štíhlé, podlouhle kopinaté až úzce elipčité listy a jako většina macchijní vegetace je i tento taxon poněkud variabilní, co se týče délky a tvaru listu. Většinou se délka listů pohybuje mezi 4 a 6 cm a mají hladké okraje, výjimečně s mělkými výstupky. Jsou neopadavé, velmi tuhé – kožovité a středně zelené. Dokážou si daleko lépe poradit s nedostatkem vody zejména v zimě, neboť vydrží dlouhotrvající sucho, aniž by uschly. Koncem jara kvete záplavou droboučkých, bílo-zelených květů, po nichž následují malé, tvrdé, nejedovaté plody.

Roste vzpřímeně a vcelku rychle do baculatého a hustého keře a svým habitem a vzdušností připomíná nadýchané keře, jež potkáváte u mořských dun a díky pružným větévkám je ve větru i stejně pohyblivý. Pěstuje se jako atraktivní a odolný úzkolistý keř, který zjara po mrazech můžete řezem povzbudit k hustšímu větvení či tvarovat do jakýchkoli tvarů i plotů, kde je potřeba ještě jeden udržovací řez v polovině léta. Přesto se domnívám, že přirozený tvar je nejhezčí.

Jamovec potřebuje nutně dobrou, živnou, VÝBORNĚ propustnou půdu, kde mu hlavně v zimě nebudou zahnívat kořeny. S jílovitým podložím ve větší hloubce si snadno poradí. Po výsadbě zem udržujte rovnoměrně vlhkou, ale jakmile zakoření, zálivku omezte nebo úplně vynechte – je zvyklý zvládnout celé léto pouze s deštěm bez naší zálivky navíc. Pěstujte jej na plném slunci nebo v jen v lehkém polostínu. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny se zralým dřevem, aby během první zimy nedošlo k poškození mladých větviček. Vyzkoušená mrazuvzdornost je -24°C. Netrpí na choroby ani na škůdce.

Poslední revize 07-03-2021.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Phillyrea latifolia
Phillyrea latifolia 'LES BARRÉS'
Osmanthus x burkwoodii
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.