Fagus sylvatica 'PURPUREA NANA'

Fagus sylvatica
Fagus sylvatica 'PURPUREA NANA'
zakrslý buk
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled foto
V Evropě je nyní velký trend směrem k drobnějším dřevinám, aby si jich mohli užít i majitelé malých pozemků a zahrádek. Vítáme to jako rozumný počin a těšíme se z každé novinky, kterou nám pěstitelé nabídnou.

Tento zakrslý buk je jednou z nich a konečně si můžete i vy užít červenolistou odrůdu stromu, jež ve své lesní podobě přesahuje úctyhodných 20m. Třebaže máte malou zahrádku, odrůdy Purpurea Nana se vůbec bát nemusíte - ta vám přes hlavu moc nepřeroste. Zatím nejvyšší záznam o své výšce pochází z Arboreta Trompenburg v Rotterdamu, kde za 40 let dorostla do necelých 3m. To tedy žádný Goliáš není.

Listy jsou temně vínové až červenočerné, vyrůstají v hustých svazcích podél větviček, které jsou rovněž červenočerné. Díky velmi pomalému a hustému růstu se využívá pro bonsaje. Již malý stromeček je velmi pěkně olistěný a bude dobře vypadat například jako nápadně zbarvený klenot mezi zakrslými jehličnany, kde jej lze po několika letech tvarovat střihem. Vynikne i jako samostatně stojící solitér a vždycky uděláte dobře, když za ním nebo poblíž budou rostliny zbarvené světle nebo sytě zelenou barvou. Teprve kontrast barev dodá rostlinám ten správný punc. Stříhání není nutné a pokud budete tvarovat, je dobré to provést ještě před vystoupáním mízy – ke konci zimy.

Snáší téměř jakoukoli půdu, včetně vápenité. Nejlepší vybarvení budou mít rostliny umístěné na plném slunci. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.

Poslední revize 23-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.