Ilex aquifolium 'PYRAMIDALIS AUREOMARGINATA'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'PYRAMIDALIS AUREOMARGINATA'
cesmína ostrolistá - samičí/samosprašná
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a žlutá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Cesmína Pyramidalis Aureomarginata je mutací velmi oblíbené odrůdy Pyramidalis, ale navíc nabízí pestrobarevné listy. Jsou neopadavé, vysoce lesklé, v mládí trnité, ale jakmile keř doroste metru a více, nové listy se již tvoří oválné a celokrajné (bez ostnů), protože se nemusí bránit proti okusu zvěří. Jejich základní barva je tmavě zelená, ale okraje jsou zdobené tučným lemem světle až sytě žluté barvy – čím je počasí chladnější, tím je žlutá sytější.

Jedná se o samičí odrůdu, která na podzim tvoří bohatou nadílku sytě červených plodů, jež vypadají jako korálky. Pro člověka nejsou jedovaté, ale obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže. Navíc má výhodu, že je samosprašná, takže pro tvorbu plodů nepotřebuje pyl z další rostliny.

Roste pomalu až středně rychle (15-25 cm za rok) do úzce kuželovitého až sloupovitého tvaru a pro zachování symetrie nevyžaduje tvarovací řez. Množství jasně zbarvených plodů a pestré listy z ní činí vyhledávanou solitérou do středně velkých zahrad. Řez je možný kdykoli od jara do poloviny léta. Pro zahuštění je určitě nejlepší raně jarní střih. V zimě není problém pár větviček ostříhat do suchých dekorací.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar. Potřebují kyselou až neutrální, lehkou a propustnou, velmi živnou zem (zejména plodící odrůdy), která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách půdního profilu, kam se časem samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorhizní houby. Tato odrůda dobře zvládá i silné mrazy do cca -27°C. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte.

Poslední revize 18-02-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex aquifolium 'GOLDEN VAN TOL'
Ilex aquifolium 'SILVER VAN TOL'
Ilex aquifolium  'RUBRICAULIS AUREA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.