Camellia 'ARCTIC DAWN'

Camellia
Camellia 'ARCTIC DAWN'
mrazuvzdorná kamélie
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ říjen - březen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled foto
historie šlechtění

Zobrazít celý text


Sny se plní hlavně těm, kteří se nespokojí s domněnkami ostatních, že něco nejde, nebo je nemožné. V zahradnickém světě to platí dvojnásob - například až donedávna se věřilo, že některé stromy původně ze subtropů jako např. perská akácie nemají ve středoevropských zimách šanci na přežití. A hle - ono to jde a jsou překrásné. Stejně nedůvěřivě se ještě dnes mnoho zahradníků pozastavuje nad pěstováním stálezelených magnólií u nás i přes bezpočet již rostoucích exemplářů, které dokazují, že není vše tak, jak jsme si dříve mysleli.

Stejně tak je to i s kaméliemi, kterých si do konce druhého tisíciletí užívali téměř výlučně pěstitelé teplejších oblastí Evropy vyjma těch nejsušších přímořských či hornatých regionů a pěstitelé z jižních částí Britských ostrovů. Díky nadšení, vizi a hlavně poctivé šlechtitelské práci zejména dvou amerických botaniků se náš zelený svět obohatil o tyto bezesporu úchvatné, stálezelené, kvetoucí keře a to v čím dál více odrůdách, které snesou až -24°C, pokud jsou vysazeny správně. Těmi úžasnými muži jsou či byli dr.Clifford Parks z Univerzity v Severní Karolíně, který se věnoval zejména jarně kvetoucím kaméliím a proslavil se sérií s názvem April, a dr.William Ackerman (†2013) z Ashtonu, který se nejprve soustředil na svou vášeň šlechtění velmi voňavých kamélií a teprve po tvrdých zimách 70ých a 80ých let minulého století, kdy viděl nespočet i starších a silných keřů umírat po jediné zimě, prozřel a jeho cílem se stalo dát světu (a to doslova, protože svůj pěstební materiál rozdával bez nároku na jakékoli finanční ocenění či právní ochranu) kamélie s prohloubenou odolností mrazům. Jeho odrůdy jsou převážně podzimně kvetoucí a to jak druhu camellia sasangua, tak i hybridy.

názvosloví

Přestože přesné rodičovství některých odrůd se zdá být nedohledatelné a je zřejmé, že se v mnoha případech jedná o hybridy, v názvosloví ctíme uznané názvy a to i tehdy, jsou-li uváděny jako camellia japonica nebo camellia sasangua. Mimochodem, věděli jste, že kamélie byla pojmenovaná na počest brněnského rodáka, misionáře na Filipínách a amatérského botanika Jiřího Josefa Kamela, který je ale nikdy neviděl, protože první exemplář byl přivezen z Asie do Evropy až roku 1739, tedy 33 let po jeho smrti? Jeho velký přínos botanice ocenil jeden z největších - samotný Carl Linnaeus.

popis odrůd

Kamélie Arctic Dawn (‚Polární úsvit‘) je hybridní odrůdou dr.Ackermanna, kříženec mezi velmi mrazuvzdornou kamélií olejnou (c.oleifera ‚Lu Shan Snow‘) a podzimní kamélií ‚November Pink‘. Poprvé kvetla roku 1989 a o její množení a představení na trh se postarali ve školce Bennett Creek Nursery roku 2005. Jedná se o podzimní kamélii vykvétající koncem sezóny a pokračující dále během teplých období zimy až do jara. Nese velké květy o průměru 10-12 cm, poloplné až pivoňkovitě plné, korálově růžové s nápadnými žlutými tyčinkami uprostřed. Listy jsou neopadavé, kožovité, podlouhle elipčité, cca 10 cm dlouhé, při krajích jemně pilovité, tmavě zelené a lesklé. Keř roste pěkně vzpřímeně a bujně a je možné jej tvarovat lehkým střihem až středně silným řezem zjara po mrazech.

Podzimní druhy mají oproti těm kvetoucím zjara velkou výhodu v tom, že poupata zrají přes léto, takže jim nehrozí žádné nebezpečí. Avšak jarním kaméliím zrají poupata až od konce léta a po celou zimu, takže musí být pěstované v takových podmínkách, aby nezmrzla.

pěstování

Kamélie je nutno dobře vysadit, a jakmile zakoření, téměř se o ně nemusíte starat. Potřebují kyprou, humózní, kyselou půdu, která nebude zadržovat vodu ale ani vysychat. Vyhovuje jí vřesovištní záhon s rovnoměrnou vlhkostí a dobrou nastýlkou mulčovací kůry (5-10 cm). Nesnáší podmáčení – těžkou, jílovitou zem – ale vyhovuje jim jíl ve spodních partiích půdního profilu. Výsadbovou díru dělejte vždy spíše mělčí a zejména do stran doplňte směs kvalitního substrátu promíchaného 1:1 s prosátou zemí z vykopané díry. Vřele doporučujeme použít k výsadbě mykorhizní houby pro kyselomilné rostliny. Pokud máte těžkou zem, pomozte si vyvýšením terénu, jak je popsáno v pokynech k výsadbě. Hnojení je důležité minimálně po odkvětu, popřípadě každý měsíc až do konce léta (ale při použití mykorhizy se nehnojí).

Velmi důležité je umístění – v přírodě kamélie nejlépe prosperují v polostínu, kde mají ideální mikroklima bez velkých teplotních i vlhkostních výkyvů, nejčastěji pod stromy s vysokými korunami, a kde je netrápí vítr. V zahradě je dobré místo za domem, kam nedosvítí ostré zimní a jarní slunce, ani keř nevysuší zimní fičák nebo paprsky horkého letního poledne. Popřípadě na neosluněnou stranu před vysokým živým plotem s korunami vyšších stromů poblíž, které nabídnou alespoň rozptýlený stín v létě. A pokud si vybavujete kamélie z jižních států, jež rostou na plném slunci a jsou pěkné, vzpomeňte si na tamní o mnoho vyšší vzdušnou vlhkost, díky které horké slunce snesou. Nesnáší přesazování, tak si dobře rozmyslete, kam ji dáte a už ji tam nechte. Než zakoření, což jí zabere 2 až 3 roky, zalévejte ji i v zimě, pokud nebude mrznout a nebude zmrzlá zem. A buďte si jistí, že za tuto péči se vám spolehlivě odvděčí tak krásným a bohatě kvetoucím keřem nebo malým stromkem, že jich budete chtít mít čím dál víc! Doporučovaná mrazuvzdornost do cca -20 °C až -23 °C.

Poslední revize 02-02-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Camellia 'PINK ICICLE'
Camellia 'WINTER'S INTERLUDE'
Camellia 'ASHTON'S BALLET'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.