Zavětrovací úvaz

Zavětrovací úvaz
Zavětrovací úvaz
Kompletní sada pro upevnění stromů
Každý nově vysazovaný strom potřebuje oporu, nejedná-li se o mladou sazenici s krátkým a pružným stonkem. Opora je nutná v těchto případech (nezáleží na tom, zda je kmen holý nebo je zavětvený od země):

- Strom má kmen o výšce více než 1 metr.
- Celková hmota stromu včetně olistění je tak výrazná, že opře-li se do ní vítr, má tendenci se naklánět.

Stromy se upevňují k oporám, aby byly zajištěné před větrem, který by je nakláněl a tím pádem vyvracel z kořenů, což by vedlo ke křivému růstu nebo odumření dřeviny vlivem nedostatečné tvorby kořenů. Pro správné zavětrování nabízíme kompletní sady obsahující veškerý nutný materiál. Jedna sada obsahuje:

- 3 kůly se špicí ve dvou velikostech – pro vysoké stromy (zavětrovací úvaz velký) a pro nízké stromky a polokmeny (zavětrovací úvaz malý)
- 1 rýgl (půlený kůl), který si nařežete na 3 stejně dlouhé díly
- vruty na připevnění dřevěných částí
- lepenkové hřebíky na připevnění popruhu (lepeňáky)
- popruh na připevnění stromu

Vy budete potřebovat palici na zatlučení kůlů, pilu na dřevo, aku-šroubovák nebo vrtačku, kladívko a nůžky. Postup je následující:

1. Vysaďte strom. Pokud je u něj bambusová tyčka, odstraňte ji.
2. Kolem něj, přibližně 30-40 cm od kmene, zatlučte do země kůly do rovnostranného trojúhelníku. Vždy pracujte ve dvou lidech, aby jeden tloukl a druhý pomáhal přidržovat kůl a zároveň větve stromu, abyste je nepoškodili při zatloukání kůlů.
3. Pokud sázíte dřevinu s hustými větvením od země, můžete dát kůly dál od kmene, ale musíte si pořídit 1-2 rýgly navíc.
4. Hloubka zatlučení kůlu by měla být asi čtvrtinou toho, co zůstane nad zemí. Nezáleží na tom, kolik kůlu zbývá/překáží do koruny stromu – to se upraví později.
5. Připevněte zvenčí ke každému páru kůlů jeden díl nařezaného rýglu pomocí vrutů. Tím vznikne tzv. ohrádka (ve tvaru trojúhelníku). Měla by být těsně pod korunou nebo nejméně ve 2/3 výšce kmene od země, ne níže.
6. Jakmile je ohrádka hotová, můžete odřezat zbytky kůlů nad ní.
7. Nyní vyvážete kmen k ohrádce popruhy tak, aby byl pěkně rovný: připevněte jeden konec popruhu k ohrádce pomocí hřebíku, zbytek oviňte kolem kmene (vznikne oko) a vraťte se na stejné místo. Nyní požádejte pomocníka, aby vám zdálky pomohl určit správnou pozici kmene z pohledů z více stran, než upevníte první oko popruhu. Stejně postupujte na zbylé dvě strany, abyste měli pevné oko z popruhu na každou stranu. Oka můžete přidělávat buď doprostřed rýglu nebo ke kůlu těsně pod ohrádku. Druhá varianta se ukázala pevnější pro silnější stromy.
8. Pokud je kmen prohnutý, přitáhněte jej ve vypouklém místě zpět ke kůlu tak, aby se narovnal 1-2 dalšími oky z popruhů.

Strom máte upevněný a máte jistotu, že nyní bude bezpečně tvořit kořeny. Nakonec, aby celá konstrukce nehyzdila zahradu a lépe splynula s pozadím, veškeré dřevo natřeme běžnou barvou na dřevo. Uvidíte, jak taková maličkost pomůže celkové estetice. Toto zavětrování většinou stačí ponechat 3 roky, poté už by měl být strom schopen stát sám od sebe. Ale máte-li pocit, že je koruna příliš mohutná a ještě se ve větru naklání, úvaz ponechte, případně obnovte.

Výjimky:

- Cryptomeria japonica Globosa Nana (a podobné) – mají tak mohutnou a těžkou korunu v porovnání s kmenem, že doporučujeme nechat úvaz na celý život a v případě odehnití dřeva jej obnovit.
- Stromové trubače a stromové vistárie – jsou to původně popínavky a jejich dřevo je dlouho ohebné, budou úvaz potřebovat na velmi dlouho, někdy na celý život a po čase obnovovat.
- U trubačů navíc doporučujeme pořídit si 1 rýgl navíc, upevnit jej ke kmeni a vysunout ho až do koruny a opatrně připevnit, aby mu silný vítr nevylomil celou korunu.
- Totéž doporučujeme i u stromových akátů, které jsou křehké a na volných prostranstvích jim vítr může snadno vylomit větve v koruně.

U jehličnanů a vysokých keřů někdy stačí k zavětrování použít pouze jeden šikmý kůl, který se připevní přibližně do půlky výšky kmene (mezi kmen a kůl vložte izolaci proti rozedření – např. jutu). Pokud si nebudete vědět rady, kontaktujte nás, rádi poradíme.

Poslední revize 14-01-2021
náhled fotonáhled fotonáhled foto
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Zavìtrovací úvaz velký - 250 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Vysvětlivky
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.