Ajuga reptans 'MINI MAHOGANY'

Ajuga reptans
Ajuga reptans 'MINI MAHOGANY'
zběhovec plazivý
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ inkoustově modrá
DOBA KVETENÍ duben - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tato trvalka má docela vtipné a vlastně dokonale přiléhavé jméno – zběhovec plazivý, protože je to zběh a uniká stále dál, což je u půdopokryvné trvalky žádoucí a očekávané. Tato stálezelená rostlina je doma téměř v celé Evropě a i u nás ji najdete v různých formách v listnatých lesích a na vlhčích loukách, kde tvoří více či méně souvislé porosty lesklých listů, ze kterých od jara do léta vyrůstají stonky s modrými či fialovými květy.

Zběhovec Mini Mahogany je zmenšená varianta starší odrůdy Mahogany. Nese menší, úzce lžičkovité listy tmavě zelené barvy s tmavě vínovým až hnědočerveným přelivem při rašení a to zejména na osluněných místech. Jsou neopadavé. Přibližně v dubnu vyrůstají jen asi 10-15 cm vysoké stonky s drobnými, hluchavkovitými, voňavými květy modrofialové barvy. Pro pěknou rostlinu doporučujeme po odkvětu odstříhat zasychající stonky a pokud již máte větší koberec, můžete jej opatrně přejet sekačkou na vysoký nůž.

Rostlina se sama rozpíná díky oddenkům a vzdušným výhonkům, které při doteku se zemí okamžitě zakoření (jako jahodníky), čímž vytváří úchvatný a dokonale souvislý půdní pokryv. Můžete ji použít ale nejen jako pokryvnou trvalku, vypadá krásně i ve venkovních nádobách nebo v trvalkových záhonech spolu s jinými druhy a aby je nevytěsnila, odstraňujte nové výhony.

Zběhovec plazivý má rád běžnou zahradní půdu, která nebude příliš tuhá, suchá nebo trvale podmáčená. Lépe roste v živných půdách, ale spokojí se i s chudší zemí. Nejlépe prospívá na plném slunci a v polostínu. Otužilý do cca -34°C.

Poslední revize 11-01-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ajuga reptans 'Binblasca' BLACK SCALLOP
Ajuga reptans 'BURGUNDY GLOW'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.