Ilex x meserveae 'LITTLE STRANGER'

Ilex x meserveae
Ilex x meserveae 'LITTLE STRANGER'
modrá cesmína - samčí
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Další odrůda z řady tzv. modrých cesmín je opět z Německa a jmenuje se Little Stranger. Jedná se o raritní, pomalu rostoucí a kompaktní odrůdu s velmi úzkými listy téměř bez trnů. Jsou neopadavé, kožovité, tmavě zelené a lesklé. Roste do vystoupavého, široce sloupovitého keře s dobrým větvením. Protože se jedná o samečka, funguje jako výborný opylovač pro jiné cesmíny, které pro tvorbu atraktivních barevných plodů na podzim potřebují opylovače.

Řez pro zachování hustoty keř není nutný, ale lze jej provádět na jaře po mrazech nebo v polovině léta pro tvarování. Díky kompaktnímu a vzpřímenému habitu se používá jak do živých plotů, tak i do menších zahrad, kdy by běžná cesmína měla díky své šířce problém s místem. Odrůdu vyšlechtil Hans-Georg Buchtmann (*1937) z města Varel v Dolním Sasku, který svého času na své zahradě měl sbírku až 400 druhů a odrůd cesmín, jež se staly jeho celoživotní vášní. A když zahrada přestala stačit, pronajal si sousední. A když ani ta nebyla dost velká, přišly na řadu nůžky a z cesmín se staly nádherně tvarované, husté keře. Tak se nemusíte bát je také stříhat, když se některá z nich u vás příliš rozroste.

Tyto cesmíny získaly svůj přívlastek „modré“ díky barvě olistění základního druhu, který je tmavě zelený s nádechem do modra. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století, doslova na okenním parapetu její kuchyně, zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostlinu nejenom krásnou, ale také velmi mrazuodolnou. Tato úžasná žena sice zemřela v roce 1991 ve věku požehnaných 93 let, ale zanechala nám širokou paletu velmi odolných a krásných odrůd.

Modré cesmíny jsou zcela nenáročné na péči, pokud jim zajistíte mírně kyselou a živnou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Přesto potřebují propustnou zem, kde jíl může být hlouběji v zemi, při povrchu je nutná kyprá, svěží a vlhká půda. Nejlépe se jim daří na slunci a v polostínu. Ve stínu porostou také, ale ztratí mnoho ze svého kompaktního tvaru. Další výhodou stálezelených modrých cesmín je vysoká odolnost mrazům. U této odrůdy zatím nebyla stanovena nejnižší teplota, ale očekává se min. -29 °C a možná i více. Vhodná i do venkovních nádob o velkém objemu – cesmíny nemají rády omezené prostory na kořeny.

Poslední revize 08-01-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex x meserveae 'LITTLE STRANGER'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ilex x meserveae 'LITTLE STRANGER'
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex aquifolium 'HARPUNE'
Ilex aquifolium 'MYRTIFOLIA'
Helwingia chinensis var. chinensis
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.