Hemerocallis 'SOUTH SEAS'

Hemerocallis
Hemerocallis 'SOUTH SEAS'
denivka (tetraploid)
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ ++kombinovaná:oranžová a sytě růžová a zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Denivky své jméno získaly díky faktu, že jednotlivé květy vydrží jeden den. Ale už mladé rostliny mají květů na jednom stonku hned několik a s přibývajícími léty přibývá i stonků s květy. Tato nádherná a bezúdržbová trvalka nadchne i nejzaneprázděnějšího člověka, neboť kromě zasazení a občasného zalití v období sucha nepotřebuje VŮBEC NIC. A přitom nás v plném létě ohromí pestrou paletou barev, květem ve tvaru lilií, někdy s nařasenými konci, někdy ohnutými dozadu, někdy elegantně úzkými.

Denivka South Seas (‚Jižní moře‘) má stejně poetický název, jako když Oldřich Nový v Kristiánovi vykládá okouzleným slečnám o zpívajících cikádách a šumějících palmách za letních nocích při svitu egyptského měsíce. Dost možná i zde je v tom kousek vylhaného patosu, protože ač tato květina vypadá téměř exoticky, jako kdybyste ji nalezli na tropickém ostrově, jedná se o naprosto odolnou severskou trvalku, ze které si žádná rozesmátá Tahiťanka věnec na hlavu zaručeně neudělá, protože vznikla v americkém Ohiu v klimatu téměř totožném jako to naše. To jí ovšem na kráse pranic neubírá stejně jako Kristiána, i přes všechny jeho výmysly, budou všechny ženy milovat.

Jedná se o tetraploid (se zdvojeným počtem chromozómů v každé buňce: 44), takže po prvním kvetení přibližně v půlce července umí vykvést koncem prázdnin znovu. Květy jsou voňavé, pevné, velké (13-14 cm), tmavě oranžové s červenými odlesky v méně nápadném oku, jako když dozrává mladý červený pomeranč. Hrdlo je zlatožluté. Vykvétá navečer. Listy jsou opadavé a pevné stonky poměrně vysoké – 70-80 cm.

Odrůdu vyšlechtil a roku 1993 registroval Američan s východoevropskými kořeny Steve Moldovan (1938-2006) z amerického Ohia, který denivkám věnoval přes 50 let svého života s naprostou oddaností a vášní. Jeho hlavními kritérii byla barva a množství květů na jednom stonku. Koncem století se stále více zaměřoval i na tvar a nutností byly různě zvlněné a řasené okraje plátků na souměrně okrouhlém květu tolik vzdáleném od prapůvodní střapaté venkovské denivky s úzkými okvětními plátky. Za svůj život vyšlechtil a registroval neuvěřitelných 468 odrůd.

Denivky mají silné, sytě zelené, zdravé listy, které zdobí zahradu od jara až do zimy, tzn. že nevadnou jako například odkvetlé cibuloviny. Netrpí na škůdce ani choroby. Pokud v okolí není nic chutnějšího, mohou je napadnout slimáci. Dopřejte denivkám plné slunce nebo nanejvýš mírný stín a pro bohatší kvetení můžete každé jaro mírně přihnojit. Jinak snáší jakoukoliv půdu, i suchou, přestože se jí daří lépe ve vlhké zemi. Vhodná i do venkovních květináčů. Naprosto mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 30-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hemerocallis 'MAUNA LOA'
Hemerocallis 'INDIAN PAINTBRUSH'
Hemerocallis 'HAWAIIAN PARTY DRESS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.