Ilex 'MALCOLM S. WHIPPLE'

Ilex
Ilex 'MALCOLM S. WHIPPLE'
cesmína - samčí
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2.5-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cesmíny jsou jedny z nejběžnějších druhů stálezelených dřevin evropského původu. Nejvíce jich najdete v pásech vlhčího podnebí s mírnými zimami, jako jsou britské ostrovy, teplejší oblasti Německa, severní Francie a státy Beneluxu, kde rostou přirozeně v lesích a remízkách. U nás se pěstují bez problému, ale v přírodě je samovolně množit neuvidíte, pouze výjimečně, pokud tam ptáci zanesou semena z nějaké zahrady. Díky lesklým listům, které mohou být i vícebarevné, jsou oblíbené v okrasných zahradách. Odrůdy s ostřejšími listy se využívají jako přirozené bariéry proti zvěři a do živých plotů.

Cesmína Malcolm S. Whipple je zahradní kříženec druhů i. aquifolium a i. cornuta. Byla vyšlechtěna v USA ve školce Colvos Creek Nursery ve státě Washington a pojmenována po Malcolmu Whipplovi (1925-2019), celoživotnímu farmáři a milovníkovi zahrad a rostlin, ze kterého se po odchodu do důchodu stal básník opěvující krásy přírody.

Tento výjimečný cesmínový hybrid v sobě nezapře cesmínu parohatou, jež je přítomna pravidelnými páry drobných trnů při okrajích listů a směřujících převážně dopředu, téměř rovnoběžně se špičkou. Listy jsou neopadavé, tuhé – kožovité, široce oválné až téměř kulaté, temně zelené a lesklé. Jejich trnitost je variabilní, nejčastěji najdete 2-3 páry krátkých ostnů a jeden ve špičce, ale některé listy mohou být dokonale celokrajné – hladké.

Roste pomalu až středně rychle, asi 15-20 cm za rok, a tvoří široce pyramidální keře a nízké, stálezelené stromy s pevnými větvičkami světle zelené barvy. Jedná se o samčí odrůdu, která poslouží jako opylovač pro většinu samičích cesmín, ale sama plody netvoří. Díky neobvyklému tvaru listů a omezenému výskytu patří mezi sběratelské kousky, ale i nesběratelům nabídne efektní, temně zelenou a neopadavou kulisu ať už solitérně nebo vhodně začleněnou do kompozice s jinak vybarvenými keři, aby vynikl kontrast.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar. Potřebují kyselou až neutrální, lehkou a propustnou, velmi živnou zem (zejména plodící odrůdy), která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká – nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorrhizní houby. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Mrazuvzdorná do min. -24 °C a testujeme, zda vydrží ještě více.

Poslední revize 28-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex rotunda 'Minzong' RED DOT
Ilex x altaclerensis 'WILSONII'
Ilex 'MARY NELL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.