Magnolia 'SWEET VALENTINE'

Magnolia
Magnolia 'SWEET VALENTINE'
šácholan
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
náhled fotonáhled foto

Někdo má sladkých sedmnáct a někdo sladkého Valentýna. To je totiž jméno jednoho z mnoha šlechtěnců magnólie z druhu soulangeana. A mít ho doma, nebo spíše na zahradě, je opravdu záviděníhodné. Pochází z křížení magnólií „Sweet Simplicity“ a „Black Tulip“, kde obě rostliny již nejsou původními druhy, ale rovněž kříženci. Zasloužil se o něj Vance Hooper z Nového Zélandu na konci devadesátých let minulého století.

Čím je Sweet Valentine tak výjimečný? Díky rodiči „Black Tulip“ se této magnólii dostalo velmi širokého květu, který je ve spodní partii pěkně macatý, opravdu jako tlusťoučký tulipán, přičemž samotný květ není příliš velký. Vnější barva okvětních plátků připomíná odstín, který je pomyslně spjatý se svátkem Sv.Valentýna - sytě červeně purpurová. Když se okraje plátků mírně vytočí ven, ukazují slaboučce růžový, až téměř bílý vnitřek. Pozoruhodné je, že i jako semenáček dokáže vykvést již druhým rokem! Tím se zařadila mezi nadějné adepty na rodiče pro další šlechtitelské kousky. Jen pro zajímavost, posloužila jako jeden z rodičů pro magnolii „Genie“, která slaví velký úspěch mezi fanoušky této rostliny.

Listy jsou oválně vejčité, středně až tmavě zelené a pevné. Jelikož je tento kultivar ještě v plenkách, maximální výška zatím není známa, ale z hlediska rodičovských druhů se řadí mezi menší – do cca 3m na výšku. Tvar keře je široce zakulacený.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná až do cca -27°C. I přes výbornou mrazuvzdornost ocení zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období.

Poslední revize 15-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia 'GENIE'
Magnolia 'Jurmag1' BLACK TULIP®
Magnolia 'SWEET MERLOT'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.