Acer palmatum 'CASCADE GOLD'

Acer palmatum
Acer palmatum 'CASCADE GOLD'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST nízký strom
 převislý/kaskádovitý
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou velmi dekorativní a většinou nízké keře, výjimečně stromky s efektními listy a malebnou stavbou. Existuje množství odrůd v několika odstínech zelené, žlutozelené, červené až tmavě vínové, popřípadě i vícebarevné (panašované). Jeden by řekl, že už viděl všechno, ale pak se objeví nová odrůda a rázem je překvapený, že se zrodil nový fešák.

Cascade Gold je jeden z mála dlanitolistých odrůd japonského javoru s převislým habitem a nutno říci, že se povedl. Jedná se o křížence odrůd Orange Dream a Ryusen vyšlechtěný v Nizozemí a představený roku 2015. Nese zářivě žlutozelené až zlatožluté, dlanité, opadavé listy s tenoučkými červenými okraji, které na jaře raší jantarově oranžové a na podzim se mění do křiklavě karmínové ve směsi s medově oranžovou.

Roste středně rychle do malebně převislého tvaru. Jeho výška je daná výškou kmene, na který je odrůda naroubovaná. Od tohoto bodu již příliš nevyroste a jeho pevné větve stékají jako barevný vodopád přísně směrem k zemi, čímž zajišťují poměrně štíhlý habitus i u starších rostlin.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhké ale nikoli přemokřené a vždy dobře propustné, protože v jílovité půdy by kořeny napadaly plísně a javor by zašel. Pro zadržení vlhkosti a proti teplotním výkyvům kořeny je mějte neustále zamulčované – v zimě i v létě. Japonské javory milují umístění s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nezbytné. Listy této odrůdy nesnesou celodenní plné slunce v suché zemi, mohou trpět na popálení v nejteplejších měsících sezóny, nabídněte mu polostín nebo rozptýlené slunce. Je velmi dobře mrazuvzdorný a s vyzrálým dřevem zvládne až -29°C.

Poslední revize 23-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum  'RYUSEN' (syn. 'RYUSEI')
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.