Magnolia 'ELIZABETH'

Magnolia
Magnolia 'ELIZABETH'
šácholan
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jméno tohoto křížence zřejmě nemá nic společného s královnou Alžbětou, neboť nepochází z Velké Británie, ale USA. Je to už pěknou řádku let, přesně v roce 1957, kdy paní Evamaria Sperber z Brooklynské botanické zahrady
ji vysadila jako novopečeného křížence magnólie acuminaty a magnólie denudaty. Nebo spíše vysela, protože se jednalo o semenáček, na jehož kvetení čekala další dlouhé roky. V roce 1972 spatřila první květy a o 5 let později, když se barva ukázala jako stálá, nechala ji patentovat (U.S. PP4145). Pojmenovala ji po Elizabeth van Bruntové, ředitelce a mecenášce Brooklynské botanické zahrady.

Květy této odrůdy jsou velkým úspěchem mezi žlutokvětými magnóliemi. Jejich barva je podle umístění prvosenkově až máslově žlutá s lehce zeleným žíháním zvenčí směrem od spodku kalichu vzhůru. Jakmile se květy proderou z poupat, den či dva stojí vzpřímeně na větvích a mají cca 7 cm na výšku a 2-4 cm do šířky. Po úplném rozvití se okvětní plátky trochu zvlní a obnaží střed s nápadnými tyčinkami na červeném podloží. Plátky jsou oválně vejčité se zaoblenými konci. Roubované rostliny kvetou již 2.-3. rokem.

Opadavé listy jsou opakvejčité, příjemně trávově zelené z lícové strany, poměrně velké – 12 až 23 cm dlouhé a 7-10 cm široké. Jejich barva zůstává čerstvě zelená od jara až do podzimu, kdy se zbarví do žluté či žlutohnědé a rychle opadávají. Tvar keře je pyramidální a během 20ti let dokáže dorůst 4-5m a přibližně polovinu své výšky do šířky.

Nejlépe vynikne barva květů, pokud je tato magnólie zasazena proti tmavě zelenému pozadí, jelikož kvete na holých větvích. Máte-li například stálezelený živý plot nebo vyšší jehličnany v pozadí, Elizabeth bude stát před nimi jako vyparáděná krasavice. Je výborná jako samostatně stojící solitéra, ale hodí se i do promyšleného aranžmá s jinými, menšími rostlinami, jimž bude dělat dominantu a doplňovat žlutými květy barevnou kompozici. Například některé nižší jehličnany japonského či vřesovištního typu nebo méně vzrůstné červenofialově kvetoucí magnólie jí budou dělat nápadnou a přesto decentní společnost.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná do cca -27°C. I přes výbornou mrazuvzdornost ocení zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období.

Poslední revize 15-12-2007, 06-04-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia  'YELLOW RIVER'
Magnolia 'SUNSATION'
Magnolia (syn. 'Sonnenkind') 'GOLDEN GIFT'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.