Magnolia 'ATLAS'

Magnolia
Magnolia 'ATLAS'
šácholan
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:růžová a bílá
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Křížením se u magnólií = šácholanů získávají někdy až neskutečné barvy, tvary a velikosti. Nejinak tomu bylo i v případě následující rovnice: Magnolia 'Mark Jury' x Magnolia x soulangeana 'Lennei Alba'. Pochází z Nového Zélandu z rukou šlechtitele Marka Jury, který tak pokračuje v práci započaté svým otcem Felixem v šedesátých letech minulého století.

Výsledkem jsou úchvatně velké květy, největší, jaké jsme v našich klimatických podmínkách zatím změřili: na mladých rostlinách cca 30 cm široké a na dobře zakořeněných rostlinách o průměru 35 až 38 cm! Rozvíjející se květ je velmi zaoblený a otevírá se do pohárovitého tvaru a později se okvětní plátky rozevřou úplně. Barva je jemně lila růžová zvenčí a téměř bílá zevnitř květu, přičemž prostředek zdobí vínový střed s pestíkem a tyčinkami.

Díky své velikosti květů a barvě získala mezi magnóliovými nadšenci přezdívku „růžová kapusta na klacku“. Právě rozvité poupě opravdu působí jako velká růžové koule na nepoměrně tenké, holé, neolistěné větvičce. Kvete brzy po roubování, již jako 3letý keř. Termín kvetení je cca 2 týdny po magnolia soulangeana, což jí umožňuje uniknout nejhorším jarním mrazíkům. I přes nehezkou přezdívku se jedná o unikátní keř, který, když jej umístíte na pohledové místo jako solitér, bude nejenom chloubou Vaší zahrady , ale i zaručeným důvodem namožených ohybačů krku kolemjdoucích.

Velké květy předpovídají velké listy a je tomu tak. Jsou 25-35 cm dlouhé, středně zelené. Vzhledem ke křížení tato magnólie nedorůstá v tak vysoký keřostrom jako m.soulangeana. Přesto jí dopřejte místo na rozkladité větve cca 4m do šířky.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná. Díky velkým květům a listům ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období.

Poslední revize 15-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia  'IOLANTHE'
Magnolia 'ATHENE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.