Magnolia officinalis

Magnolia officinalis
Magnolia officinalis
šácholan lékařský, magnólie
VZRŮST středně vysoký strom
 vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Magnólie lékařská je zvláštní a raritní taxon původně z čínských hor, kde rostla v nadmořských výškách od 300 do 1500 m. Vyznačuje se obzvláště velkými listy a vonnými, bílými až máslově nažloutlými květy na již olistěných rostlinách od května do června. Květy jsou jednoduché, smetanově bílé, pevné, 10-14 cm široké, okvětní plátky stočené dovnitř jako lodičky a střed zdobí množství tyčinek béžových seshora a zářivě karmínově červených zespodu jako u magnólie velkokvěté. Z opylených květů se koncem léta tvoří semeníky se šarlatově červenými, lesklými semeny.

Enormně velké listy a jejich stavba nápadně připomínají m. tripetalu stejně jako m. obovatu a někteří botanici se dokonce domnívají, že jde spíše o poddruh druhé zmiňované než o samostatný druh. Opadavé listy jsou 20-40 cm dlouhé a 10-20 cm široké, středně zelené, mírně svěšené jako listy dřínů, raší s bronzovým přelivem, jejich okraje mohou být lehce stočené dovnitř a na podzim se mění na zlatožluté až jantarové. Magnólie lékařská roste do vysokého, vzpřímeného, úzce vejčitého keře či dlouhověkého stromu o výšce mezi 10 a 20 metry (podle prostoru na kořeny). Ve srovnání s ostatními druhy je náročnější na vlhkost (půdní nebo vzdušnou).

České jméno odkazuje na staletí jejího použití v medicíně, nejprve v tradiční čínské a později i v moderní celosvětové farmacii. V léčitelství se používala její poupata, ale jelikož silnější účinky má její aromatická kůra a kořeny, sklízela se ve své domovině tak hojně, že dnes je v Číně již vyhynulá podobně jako libanonský cedr v Libanonu. Pěstuje se jen v zahradách, parcích a na farmaceutických plantážích, kde se možná už ani nejedná o původní druh, ale vybranou selekci.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, nesjpíše jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2 m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá – nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná je do cca -30 °C, ale vyžaduje chráněnou pozici před silným větrem, který jí snadno roztrhá velké listy.

Poslední revize 16-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia tripetala
Magnolia  'CHARLES COATES'
Magnolia tripetala 'BLOOMFIELD'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.