Magnolia x thompsoniana

Magnolia x thompsoniana
Magnolia x thompsoniana
šácholan Thompsonův, magnólie
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šácholan Thompsonův vznikl kolem roku 1808, když pan Thompson ze školky v londýnské čtvrti Mile End našel mezi několika semenáči m. virginiana nápadně odlišnou rostlinu s většími listy. Rozhodl se ji pozorovat a měl za to, že se jednalo o samovolnou mutaci, tak ji pojmenoval jednoduše m. virginiana var. major. Vůbec si neuvědomil, že opodál rostoucí magnólie tříplátečná by mohla mít svůj podíl na novince. Měla. Přišel na to až o 24 let později přírodovědec a malíř Jean Henri Jaume Saint-Hilaire, který v ní rozpoznal znaky obou zmíněných druhů, čímž světu dal historicky prvního (přírodního) magnóliového křížence a to ještě 12 let před m. x soulangeana (záměrně vyšlechtěnou), roku 1832.

Šácholan Thompsonův patří dnes již ke sběratelským raritám, protože díky mrazuvzdornosti kolem -24 °C se v 19. století, kdy každá druhá zima byla třikrát horší než ty současné, se v komerčním pěstování moc neujala. Což je velká škoda a současní pěstitelé magnólií si to uvědomují a znovu ji množí a nabízejí. Tvoří totiž neuvěřitelně voňavé a velké květy, které po m. virginiana zdědily sladkou vůni a po m. tripetala rozpětí až 15 cm. Mají miskovitý tvar, oválné okvětní plátky smetanově bílé barvy a vykvétají až na plně olistěné rostlině začátkem léta – v červnu na 4-6 týdnů.

Roste velmi rychle do poněkud neučesaného keře nepředvídatelného tvaru i výšky. Mladé větvičky jsou zelené. Nejčastěji jsou popisované keře o výšce mezi 3 a 4 metry, ale najdou se i solitérní a letité exempláře dvojnásobných rozměrů. Oválně obvejčité, 15-25 cm dlouhé listy se považují za polo-opadavé, ale u nás opadají vždy, jsou svěže zelené svrchu a stříbrošedé zespod.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, nesjpíše jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2 m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá – nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná je do min. -24 °C.

Poslední revize 09-12-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia x thompsoniana výška 80-100 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Magnolia x thompsoniana výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia  'CHARLES COATES'
Magnolia virginiana 'Jim Wilson' MOONGLOW
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.