Digitalis 'LEMONCELLO'

Digitalis
Digitalis 'LEMONCELLO'
náprstník
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová až žlutá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Náprstník červený má svůj domov v západní a jihozápadní Evropě a jeho atraktivní květy neustále lákají šlechtitele k dalším vylepšením. Základní druh z přírody je dvouletka, která potřebuje v prvním roce po výsevu vytvořit silnou rostlinu a teprve druhým rokem vykvétá, poté kolem sebe rozsévá semena pro další generaci a na podzim odumírá. Proto se šlechtitelé snaží vytvořit hybridy, které by buď kvetly hned v prvním roce po výsevu nebo se chovaly jako trsovité trvalky.

Žlutých náprstníků je v přírodě i v zahradnictvích velmi málo, neboť tato barva je u nich vzácná. A když se nějaký pěkný podaří vyšlechtit, je důvod k oslavě. Peet Burg z Botanic Nursery v Anglii našel roku 2011 nalezl jeden náhodný semenáč, který několik let vylepšoval, až se mu povedl tento překrásný kousek, který pojmenoval Lemoncello, po oblíbeném jihoitalském likéru Limoncello, který má téměř identickou barvu jako jeho zvoncovité květy. Dnes se pokládá za nejlepší žlutý digitalis na trhu a roku 2017 se stal jedním z finalistů na Chelsea Flower Show.

Jeho květy jsou světle citrónově nažloutlé, světle žlutozeleně tečkované v hrdle a vykvétají od června podél 50-60 cm vysokých stoncích. Po odkvětu hlavního stonku jej co nejdříve odřízněte, aby se vytvořilo několik dalších, kratších, jež mohou pokračovat v kvetení až do srpna a ty nechte dozrát a vysemenit, protože Lemoncello je dvouletka, které vykvétá druhým rokem.

Listy jsou široce kopinaté, tuhé, plstnaté, středně zelené a při okrajích pilovité. Rostlina tvoří pěkné, pevné trsy a i po odkvětu, když odstraníte unavená květenství staré listy, nabídne svým okázalým olistěním parádu v trvalkovém záhoně. Náprstník je rostlina léčivá, ale i jedovatá. Naštěstí netvoří žádné lákavé bobule, jež by přitahovaly děti, přesto se nedoporučuje do skupinových výsadeb u dětských hřišť, školek a podobných zařízení.

Náprstník poroste v téměř jakékoli půdě, pokud nevykazuje žádný z extrémů – příliš mokrá, příliš suchá. Přirozeně se vyskytuje v živných půdách na okrajích lesů či v jeho světlinách, což pro zahradní pěstování znamená, že bude dobré jej vysadit buď na slunce s dostatkem závlahy nebo do mírného polostínu. Přemíra hnojení se projeví nadbytkem velkých listů, ale nemusí vykvést. Mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 04-12-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Digitalis grandiflora 'CREME BELL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.