Pinus wallichiana (syn. P. griffithii, P. excelsa)

Pinus wallichiana (syn. P. griffithii, P. excelsa)
Pinus wallichiana (syn. P. griffithii, P. excelsa)
himálajská borovice, borovice Wallichova
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 8-12m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto

Himálajská borovice bývá snem většiny pěstitelů borovic, ale pro velkou výšku v dospělosti si ji může do zahrady pořídit málokdo. Přesto, máte-li prostor a milujete borovice, tento majestátní kousek stojí za dobré rozplánování i s budoucí vidinou, že jí po čase odřežete spodní větve, aby se pod ní dalo procházet a nezabírala místo do stran, protože do výšky máme každý zahradu nekonečnou 😊.

Pochází z hornatých oblastí Himálají od Aghánistánu přes Nepál, Pakistán až do provincie Yunnan na jihozápadě Číny a zvládá nadmořskou výšku až do cca 4000 m. Její semena posbíral a poprvé do Evropy dovezl dánský botanik Nathaniel Wallich (1786-1854), roku 1827 je ukázal je svým kolegům v Anglii spolu s obrázky nalezeného druhu a po návratu domů je vysel, aby devět let poté měl dostatek prvních rostlin k prodeji. Nyní je borovice Wallichova, jak se jí rovněž po svém objeviteli říká, již dostupná ve většině oblastí mírného pásu, ale z nějakého důvodu jí stále není dostatek.

Nese velmi dekorativní, elegantně svěšené, stříbromodré jehlice, které jsou měkké na dotek, 12-18 cm dlouhé, vyrůstají ve svazcích po 5 a vydrží 3-4 roky, než opadnou, zatímco strom tvoří nové na koncích větví. Další parádou jsou štíhlé, dlouhé šišky, kterých už na mladých rostlinách bývá dost. V prvním roce, dokud jsou malé, jsou vzpřímené a ve druhém roce se svěsí. Jsou dost smolné, tak si dávejte pozor.

Tvar stromu je široce pyramidální a nemá-li v blízkosti konkurenci, je dlouho zavětvený až k zemi, zatímco v zápoji spodní větve odumírají a koruna se žene ke slunci. Větve jsou převážně vodorovně kladené, pouze špičky mírně vystoupavé. Kmen je pěkně rovný, borka šedohnědá, vrásněná a s věkem se odlupují větší kusy. Roste rychle, v dobrých podmínkách půl metru i více za rok a v Evropě mívá v úplné dospělosti kolem 25 metrů do výšky při asi poloviční šířce. Přesto jsou známy více než staleté exempláře, které tyto míry dvojnásobně přerostly.

Jako každá borovice má ráda slunce a zvládne téměř jakoukoli zem, která nebude podmáčená. Nevyžaduje hnojení, je odolná chorobám a toleruje městské znečištění. Ohledně umístění dává přednost údolím a oblastem s uzavřenějším mikroklimatem, kde je vlhčí vzduch. Zejména mladé sazenice nesnáší tvrdé zimy a exponovaná stanoviště otevřená stálým větrům. Mrazuvzdorná do min -29 °C a po dozrání pletiv kmene zvládne i krátkodobé výkyvy o pár stupňů níže.

Poslední revize 18-03-2007; 01-02-2024.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus x schwerinii
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.