Polystichum aculeatum

Polystichum aculeatum
Polystichum aculeatum
kapraď laločnatá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kapraď laločnatá je stálezelený druh vyskytující se na mnoha místech světa a bohužel nemá spolehlivě určený původ, neboť to vypadá, že botanici každé země, v jejichž volné přírodě se nachází, mají za to, že pochází od nich. Najdete ji na mnoha místech Evropy, zejména ve vyšších polohách, v severní Africe, na Dálném Východě, ale i v severovýchodní části USA a Kanady.

Tvoří 30-90 cm dlouhé, dvakrát zpeřené vějíře listů. Kratší listy jsou vzpřímené, delší polehavé. Jsou složené z drobných, od sebe oddělených, kopinatých lístečků zakončených výraznou špičkou. Užitečným rozlišovacím znakem, který tomuto druhu dal i české jméno, je velikost nejspodnějšího lístečku ze horního patra, který je nápadně, mnohdy až dvakrát větší než ostatní – tvoří nápadný lalůček. Latinské druhové jméno naopak odkazuje na přišpičatělý konec jednotlivých pinnae.

Kapraď laločnatá je spolehlivě stálezelená i v běžných českých zimách a díky její vysoké mrazuvzdornosti je určitě doporučenou volbou pro mnoho zahradních kompozic i do okrasných venkovních nádob. Její listy jsou temně zelené a lesklé, což jí dodá na atraktivitě a ozvláštní jakékoli aranžmá.

Poroste pod stromy i na slunci, kde ji nenechte vyschnout a má ráda živnou půdu. Přednost dává zásadité (vápenité) zemi, ale není příliš vybíravá a zvykne si i v neutrální půdě a dokonce i v rašelině. Zem musí mít dobrý odtok – v podmáčeném prostředí zahyne a je vhodné ji zamulčovat. Na hnojení dobře reaguje tvorbou více a větších listů. Každý list má životnost 1,5-2,5 roku a poté uvadá. Pokud máte pocit, že trs je po zimě unavený nebo nevzhledný, všechny listy ostříhejte a nechte narašit celou rostlinu znovu novými a svěžími listy. Mrazuvzdorná do min. -34 °C a údajně vydrží na kořenech až -40 °C.

Poslední revize: 03-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Dryopteris affinis 'PINDERI'
Dryopteris cycadina (d.atrata)
Polystichum polyblepharum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.