Myriopteris tomentosa (syn. Cheilanthes lanosa)

Myriopteris tomentosa (syn. Cheilanthes lanosa)
Myriopteris tomentosa (syn. Cheilanthes lanosa)
podvinka vlnatá
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrostříbrná a modrozelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Podvinka je poměrně rozsáhlý rod kapradin čítající více než 150 druhů, které jsou rozšířené snad do všech koutů světa. Jsou vesměs suchomilné, stálezelené, netrpí na škůdce ale na vědce. Proč? Nemohou se dohodnout na jménu. Poprvé byla na základě mexických vzorků popsána roku 1833 botanikem J.H.F. Linkem a k rodu Cheilanthes ji zařadil český botanik Karel Bořivoj Presl. O necelých 20 let později ji jiný botanik A.L.A. Fée na základě shody v některých atributech s jím pěstovanými druhy přemístil do rodu Myriopteris. S tím jeho následovníci nesouhlasili a během následujících asi 150 let trval boj o jméno, kdy se název neustále měnil až do roku 2013, kdy Amanda Grusz a Michael D. Windham na základě molekulární analýzy potvrdili náležitost k rodu Myriopteris. Vše by bylo fajn, kdyby roku 2018 nepřišel Maarten J.M. Christenhusz, který se rozhodl celou skupinu zařadit pod úplně jiný rod Hemionitis. Ať už tak nebo tak, věřte, že té kapradině je to fakt fuk.

Podvinka vlnatá je unikátní kapradina, která má svůj domov v jižní části USA a v Mexiku. Vyznačuje se delšími vějíři listů než základní druh a stříbrošedou barvou, která je docílená hustým pokryvem droboučkých chloupků. Když se na její listy podíváte zblízka, musíte se do jejich členitosti zamilovat – jsou jako zdobená krajka, několikanásobně zpeřené, s oblými lalůčky, lístky jsou sivě zelené, řapíky tmavě hnědočervené až černé a množství chloupků jim dodává vlnatou texturu. Listové vějíře jsou až 30 cm dlouhé a krom těch nejnovějších jsou malebně převislé.

Podvinka vlnatá patří k těm snáze pěstovatelným druhům na rozdíl od většiny ostatních z tohoto rodu. Přesto jí musíte zajistit konkrétní podmínky – perfektně propustnou zem (skalka, dobře odvodněná hlinitopísčitá půda), umístění na plném slunci a teplou polohu. Nevyžaduje kyselou půdu, a i když roste i v chudé půdě, za pomalu rozpustné hnojivo jednou za sezónu bude vděčná. Výborně snáší sucho a nezvládá mokro. V dobře propustné zemi je odolná až do cca -24°C a pokud má po zimě unavené a nevzhledné listy, všechny je zjara odřežte, abyste nepoškodili nově se tvořící a nechte celý trs znovu narašit čerstvou zelení.

Poslední revize: 03-12-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Athyrium niponicum 'SILVER FALLS'
Athyrium niponicum ('Metallicum') var. PICTUM
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.