Gentiana septemfida var. lagodechiana

Gentiana septemfida
Gentiana septemfida var. lagodechiana
hořec sedmiklaný
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ inkoustově modrá až modrofialová
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jedna z nejkrásnějších skalkových trvalek a zároveň jedna z mála rostlin s opravdu modrými květy se jmenuje hořec. Celý rod čítá na asi 400 druhů, které se mezi sebou velmi úspěšně kříží.

Hořec sedmiklaný je nenáročný druh této trvalky pocházející z nepříliš suchých ale velmi slunných oblastí od Kavkazu přes Turecko, Írán až do střední Asie. Jeho varieta lagodechiana se od původního druhu liší tmavší barvou květů a poléhavými stonky, takže rostlina má větší tendenci vytvářet dříve husté pokryvy. Ale roste obzvlášť pomalu, tak si na pěkný koberec počkáte.

Květy jsou v typickém tvaru hlubokého kalichu, jež se rozvírá pěkně doširoka. Kalich je zvenčí tmavě purpurový, zevnitř světlejší s nápadnými žilkami a konce okvětních plátků nabídnou sytou, až inkoustově sytou modř. Mezi lalůčky tvoří drobné chocholky z roztřepených konců okvětních plátků. Květy ční vzhůru k nebi a otevírají se pouze za plného slunce přibližně od poloviny července až do začátku října. Jako pěkný kontrast funguje světlejší zelená drobných, elipčitých listů. Celá rostlina je jen asi 8 cm vysoká.

Hořec nepotřebuje žádnou péči. Vyžaduje vlhkou ale dobře propustnou půdu na osluněné stráni, skalce nebo při okrajích trvalkových záhonů. Tento druh údajně snáší i mírný polostín, což znamená, že alespoň část dne potřebuje zásah přímého slunce, jinak nebude chtít otevřít květy. Půda by měla být živná, spíše neutrální. Odolává teplotám až do cca -34°C.

Poslední revize 18-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Gentiana 'SHINE BLUE ASHIRO'
Gentiana acaulis
Gentiana verna
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.