Nandina domestica 'TWILIGHT'

Nandina domestica
Nandina domestica 'TWILIGHT'
nandina, nebeský bambus
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:bílá a růžová a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Nandina je stálezelená rostlina původem z Indie, Číny a Japonska. Zatím nemá český název, tak se překládá z anglické varianty jako nebeský bambus. Její listy jsou totiž zvláštně jemné, že při doteku a silnějším větru šustí jako bambus. A dobrou zprávou je, že je dostatečně otužilá pro většinu území naší republiky.

Nandina Twilight byla nalezená roku 2010 jako samovolná mutace starší odrůdy Gulfstream v laboratoři šlechtitelské firmy Magnolia Gardens Nursery v americkém Texasu a objevil ji Neil Marek. Je nápadná svými panašovanými listy, které raší nápadně růžové a následně přechází do bílé, která se během zrání listů mění v nepravidelné bílo-zelené mramorování. Barevná hra neustává až do podzimu, kdy se s příchodem chladného počasí přidává ještě světle bronzově červená. Roste pomalu do malého a hustého keře, ze kterého jako umně svázaná kytice vždy zjara vyraší nové výhony jako barevný gejzír. Téměř nekvete. Listy jsou v mírných zimách jsou neopadavé, lichozpeřené, jednotlivé lístky jsou kopinaté.

Její světlé listy nádherně rozzáří i tmavé kouty zahrady, k čemuž nepotřebuje příliš slunce. Protože sama o sobě je dost barevná, volte ostatní rostliny kolem s rozvahou, abyste zachovali její eleganci a záhon nevypadal jako barevný cirkus. Rostlina je chráněna evropským patentem č. 43076 z roku 2016 a americkým patentem č. PP26025 z roku 2015, ve kterém vyhrála zlatou medaili na výstavě novinek Plantarium v nizozemském Boskoopu.

Nandina má ráda výslunná, teplá místa a živnou, přednostně nevysychavou půdu s dobrou drenáží, aby v zimě neshnila. Jakmile jednou zakoření, nevyžaduje žádnou péči kromě občasného zalití v suchých měsících a před zimou. Netrpí na choroby ani na škůdce. Většinou se nestříhá, ale lze upravit jarním řezem. Šlechtitel potvrzuje mrazuvzdornost této odrůdy na cca -23 °C, přesto ji zatím nemůžeme doporučit na exponovaná stanoviště s častým studeným prouděním (náhorní plošiny, vršky kopců bez větrolamů, otevřená pole), kde není vyzkoušená.

Poslední revize 15-11-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Nandina domestica výška 20-30 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Nandina domestica výška 20-30 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Salix integra 'HAKURO-NISHIKI'
Salix integra 'FLAMINGO'
Hypericum 'Methyra' RADIANCE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.