Nandina domestica 'TWILIGHT'

Nandina domestica
Nandina domestica 'TWILIGHT'
nandina, nebeský bambus
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:bílá a růžová a zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Nandina je stálezelená rostlina původem z Indie, Číny a Japonska. Zatím nemá český název, tak se překládá z anglické varianty jako nebeský bambus. Její listy jsou totiž zvláštně jemné, že při doteku a silnějším větru šustí jako bambus. A dobrou zprávou je, že je dostatečně otužilá pro většinu území naší republiky.

Nandina Twilight byla nalezená roku 2010 jako samovolná mutace starší odrůdy Gulfstream v laboratoři šlechtitelské firmy Magnolia Gardens Nursery v americkém Texasu a objevil ji Neil Marek. Je nápadná svými panašovanými listy, které raší nápadně růžové a následně přechází do bílé, která se během zrání listů mění v nepravidelné bílo-zelené mramorování. Barevná hra neustává až do podzimu, kdy se s příchodem chladného počasí přidává ještě světle bronzově červená. Roste pomalu do malého a hustého keře, ze kterého jako umně svázaná kytice vždy zjara vyraší nové výhony jako barevný gejzír. Téměř nekvete. Listy jsou v mírných zimách jsou neopadavé, lichozpeřené, jednotlivé lístky jsou kopinaté.

Její světlé listy nádherně rozzáří i tmavé kouty zahrady, k čemuž nepotřebuje příliš slunce. Protože sama o sobě je dost barevná, volte ostatní rostliny kolem s rozvahou, abyste zachovali její eleganci a záhon nevypadal jako barevný cirkus. Rostlina je chráněna evropským patentem č. 43076 z roku 2016 a americkým patentem č. PP26025 z roku 2015, ve kterém vyhrála zlatou medaili na výstavě novinek Plantarium v nizozemském Boskoopu.

Nandina má ráda výslunná, teplá místa a živnou, přednostně nevysychavou půdu s dobrou drenáží, aby v zimě neshnila. Jakmile jednou zakoření, nevyžaduje žádnou péči kromě občasného zalití v suchých měsících a před zimou. Netrpí na choroby ani na škůdce. Většinou se nestříhá, ale lze upravit jarním řezem. Šlechtitel potvrzuje mrazuvzdornost této odrůdy na cca -23 °C, přesto ji zatím nemůžeme doporučit na exponovaná stanoviště s častým studeným prouděním (náhorní plošiny, vršky kopců bez větrolamů, otevřená pole), kde není vyzkoušená.

Poslední revize 15-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Salix integra 'HAKURO-NISHIKI'
Salix integra 'FLAMINGO'
Hypericum 'Methyra' RADIANCE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.