Malus domestica 'SUMMERRED'

Malus domestica
Malus domestica 'SUMMERRED'
jabloň - raná
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Letní jablka jsou ceněná jako první jablka sezóny, ale nejznámější Průsvitné letní, které dozrává již o letních prázdninách, nemá dlouhou skladovatelnost. O mnoho lépe je na tom kanadská odrůda Summerred, která vznikla samovolným křížením odrůd McIntosh Red a Golden Delicious a nalezena byla roku 1964. Přestože obě zmíněné jsou spíše středně pozdní odrůdy, Summerred umí v dobré sezóně nabídnout chutné plody již koncem srpna.

Plody jsou středně velké, baculatě kuželovité až válcovité a moc pěkné – slupka je bohatě červeně žíhaná a dužina téměř bílá a šťavnatá. Chuť je naprosto skvělá, jemná, sladká s velmi jemnou kyselinkou a aromatická. Utržené vydrží asi 2-3 týdny v ledničce, ale na stromě vydrží dobré více než měsíc, takže je můžete dlouho sklízet čerstvé.

Je výborně odolná padlí, ale ve velkých sadech a mokrých půdách může trpět na strupovitost a rakovinu. V zahradách je většinou zdravá a nevyžaduje ošetření. Nepotřebuje speciální podmínky, poroste skoro všude, je odolná našemu klimatu a netrpí na zamrzání poupat. Výnos je vysoký.

Jabloně porostou v téměř jakékoli nepodmáčené půdě, ale pro nejlepší plodnost jim dopřejte hlubokou, živnou zem s dostatečnou vlhkostí po výsadbě a při tvorbě plodů. Stříhají se v zimě, pokud je to potřeba, kdy se odstraňují vertikální větve a zakracují postranní. Je cizosprašná, takže je nutná další odrůda, která opyluje její květy. Dobrými opylovači jsou např.: Alkmene, Antonovka, Čistecké, Idared, James Grieve, Korobovka, Linda, Polka, Red Devil a Violette. Pro větší plody můžete v létě mírně protrhávat. Velice mrazuvzdorná až do cca -34 °C.

Poslední revize 10-11-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malus domestica MALONI® 'LILLY'®
Malus domestica 'IDARED'
Malus domestica (Zlatá reneta, Goldparmäne, Parména zlatá, King of the Pippins) 'REINE DES REINETTES'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.