Lobelia x speciosa 'FAN BLUE'

Lobelia x speciosa
Lobelia x speciosa 'FAN BLUE'
lobelka nádherná
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.7m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová až modrofialová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lobelka je z čeledi zvonkovitých, ale čítá tolik druhů, že mnoho botaniků dává přednost zařazení pod samostatnou čeleď lobelkovitých. Lobelek je k dnešnímu datu úctyhodných 415 druhů. Pochází vesměs ze všech koutů světa, ponejvíce z amerického kontinentu. Často se jedná o vlhkomilné, tropické druhy nebo jednoletky, ale podařilo se i několik trvalkových zahradních hybridů, které jsou vhodné i pro naše klima. Jako například lobelka nádherná lobelia x speciosa, kterou poprvé popsal anglický botanik Robert Sweet (1783-1835) a která je vícenásobný kříženec mezi druhy siphilitica, fulgens a cardinalis. Nově se nyní vyvíjejí odrůdy, které mají delší životnost a jdou odolnější silnějším mrazům.

FAN BLUE je středně vysoká trvalková lobelka od německé šlechtitelské firmy Benary. Od druhé polovina léta tvoří 60-70 cm vysoké, přísně vzpřímené stonky ozdobené fantastickými, tmavě fialovými květy. Kvetení je postupné a trvá až do konce září. Listy jsou zelené, kopinaté. Umí vytvořit zralá semena, ale jejich klíčivost je poněkud omezená, tak se nemusíte být rozsévání kolem. Modrofialová lobelka na konci léta ozdobí každý trvalkový záhon nebo kombinaci nízkých keřů, mezi kterými nabídne sytou barvu až do konce sezóny.

Lobelka nádherná vyžaduje vlhko a i když to mnozí pěstitelé popírají, dokáže stát i v lehce podmáčené půdě a svědčí jí to. Při našich testech se prokázalo, že přes zimu neuhynuly rostliny mrazem, ale suchem a ty, které byly v jílovitém, podmáčeném nebo velmi vlhkém záhoně, měly po celou zimu krásné listy těsně nad zemí a v nové sezóně brzy vyrazily ze země a vytvořily dvojnásobný trs v porovnání s rokem předchozím. Pěstujte ji na plném slunci nebo pouze v mírném polostínu, kde ale může být krátkověká. Má ráda živnou půdu jakékoli pH reakce, takže během kvetení je dobré ji občas přihnojit organickými hnojivy. Rostlina obsahuje jedovaté látky a při řezu roní mléko, které může alergickým jedincům způsobit kožní alergie. Mrazuvzdornost vyzkoušená do -22°C a předpokládá se do -24°C, pokud přes zimu neuschne.

Poslední revize 28-10-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Campanula glomerata 'SUPERBA'
Lobelia x speciosa 'Pas1302712' STARSHIP™ BLUE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.