Ilex 'MARY NELL'

Ilex
Ilex 'MARY NELL'
cesmína - samičí
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Cesmína Mary Nell je překrásný a přes svůj úctyhodný věk stále velmi vyhledávaný americký kříženec tří druhů cesmín, který vyšlechtil roku 1962 Joe McDaniel ve školce Tom Dodd Nursery v Alabamě. Ve svém rodokmenu má velkolistou samčí cesmínu ilex latifolia a hybridní cesmínu Red Delight, která sama je křížencem dvou čínských druhů ilex cornuta a ilex pernyi. Joseph C. McDaniel (1912-1982) byl uznávaný botanik a šlechtitel, člen několika sdružení a nadšený sběratel magnólií, kterým byl v životě nejvěrnější a byl nejpilnějším členem American Magnolia Society. Tuto cesmínu pojmenoval po své manželce, která mu celý život pomáhala sepisovat jeho poznatky a novinky, protože sám Joe tolik překypoval energií, že by vše, co kdy řekl, sám nestačil sepsat.

Mary Nell je samičí odrůda cesmíny s nadmíru atraktivními listy, které popravdě nevypadají jako ani jeden z jejích rodičů. Jsou výrazně pilovité ale nepříliš ostré, spíše plošší, 5-6 cm dlouhé a hustě obrůstají větvičky po celé viditelné délce. Jejich barva je temně zelená a jsou vždy lesklé, jako by právě zmokly. Na podzim se tvoří množství sytě červených, nejedlých plodů nedaleko pod čupřinou letošního přírůstku listů. Většinou nevyholují zbytek větvičky, jak tomu běžně bývá u mnoha dalších samičích cesmín. Pro tvorbu plodů potřebuje opylovače – samčí cesmínu v okolí do 1 km. Plody obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže, ale neklasifikují se jako jedovaté.

Keř roste vcelku rychle, vzpřímeně a úhledně do úzce pyramidálního tvaru. Běžná výška se u nás pohybuje mezi 3 a 4 metry a lze dobře tvarovat. Jarní řez (konec března až konec dubna) podporuje větvení a letním řezem (konec června až konec července) rostlinu krátíme nebo tvarujeme. Mary Nell je krásná jako menší solitér stejně jako vhodně včleněná mezi jiné keře v neprůhledných zelených stěnách a živých plotech.

Cesmíny se pěstují od plného slunce do plného stínu, ale dávají přednost většímu množství světla, aby si zachovaly tvar a nenatahovaly větve za sluncem. Mary Nell je poněkud žádostivá na živiny – potřebuje velmi výživnou zem kyselé reakce a i když po zakořenění výborně zvládá sucho, za občasnou zálivku v nejsušším období bude vděčná. Dokonce je schopná vydržet i dočasné podmáčení, což většině stálezelených keřů vadí. Při výsadbě doporučujeme použít mykorhizu. Pro zadržení vlhkosti půdy a proti jejímu rychlému promrzání v zimě určitě doporučujeme keř dostatečně zamulčovat vrstvou cca 5-7 cm kůry. Mary Nell se považuje za jednu z nejodolnějších a univerzálních cesmín jihovýchodu USA podobně jako odrůda Nellie R. Stevens a její mrazuvzdornost se pohybuje kolem -25°C, ale očekává se, že snese ještě o několik stupňů níže.

Poslední revize 25-10-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex výška 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Ilex výška kmene 100 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Ilex výška kmene 80-90 cm, šířka koruny 40-50 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ilex výška kmene 80-90 cm, šířka koruny 40-50 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Ilex výška 100-125 cm, šířka 40-50 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Ilex x  'NELLIE R. STEVENS'
Ilex cornuta (syn. 'Needlepoint') 'ANICET DELCAMBRE'
Ilex colchica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.