Arbutus unedo 'COMPACTA'

Arbutus unedo
Arbutus unedo 'COMPACTA'
planika, jahodový strom
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a červená
DOBA KVETENÍ září - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Exotika
Rarity
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Výrazné změny klimatu s nástupem nového tisíciletí s sebou nesou i nové pěstební podmínky. Pro rostliny již zavedené se může mnohdy jednat o velké výzvy, zda se zvládnou adaptovat, ale zároveň to otevírá možnosti pro rostliny nově introdukované, jejichž požadavky se shodují s nově vznikajícími podmínkami. V několika případech jsme dokonce našli několik ojedinělých zpráv o tom, že se kdysi u nás již pěstovaly. Jedná se zejména o lehce se zvyšující teplotu, pozdější příchod zimy přinášející rychlé teplotní výkyvy a především úbytek srážek a s tím spojené větší sucho.

Jsem velký milovník středozemní macchie (makchie). Tímto termínem se označuje unikátní druh převážně stálezelené listnaté vegetace objevující se na vyprahlých a často skalnatých lokalitách jižní Evropy. Patří sem například vonokvětka, planika, dub cesmínový, rozmarýn, čilimník, jamovec a další druhy. Tyto rostliny si vybudovaly obranný arzenál proti extrémnímu suchu (kožovité listy jako zásobárna vody), horku (lesklý list odrážející sluneční paprsky), i zvěři (ostny nebo odpudivé vonné silice), což jim zajistilo přežití na velmi nehostinných místech. Stálezelená planika je v macchii zastoupena hojně, možná stejně hojně jako dub cesmínový, neboť se úspěšně množí semeny a odolává požárům. Přirozeně tvoří nižší i vyšší střední patro středozemního lesa. Poprvé ji popsal Carl Linné roku 1753 a díky svému původu zůstala dominantou jižních krajů, kde se díky své adaptabilitě na letní sucha i zároveň i kráse často využívá v zahradách i městské zeleni. Nikdo zřejmě nepředpokládal, že by tahle kráska mohla zvládnout tuhé zimy v severněji položených zemích.

Ale protože planika je keř velice pěkný, nespočet milovníků stálezelených rostlin si nedalo říct a zkoušeli ji pěstovat i mimo její přirozený výskyt. Stejně jako my. Základní druh měl vždycky problémy, jakmile teploty klesly hlouběji než -15 °C, ale byly nalezeny odrůdy a selekce, které zvládly zimy i tužší, pokud se jim připravily vhodné podmínky. Compacta je jednou z nich.

Compacta je mrazuvzdorná selekce planiky nalezená před mnoha lety při pěstování základního druhu ze semen. Jedná se o pomaleji a velmi hustě rostoucí keřík mnohem nižší výšky, než umí její rodič. Má kompaktní, úhledný a široce kulovitý habitus. Její stálezelené listy se trochu podobají listům jamovce – jsou úzce obvejčité, asi 5-7 cm dlouhé, vzpřímené, při okrajích jemně pilovité a řapíky a starší větvičky jsou růžové až růžově červené. Starší dřevo nabírá sytě červenohnědou barvu a na borce se tvoří tmavě granátově červené vrásky.

Planika patří do čeledi vřesovcovitých, čemuž odpovídají její konvalinkové květy. Jsou drobné, červenobílé, seskupené v krátkých hroznech a objevují se od podzimu do jara. Mezitím dozrávají jedlé plody, což jsou asi 2 cm široké kuličky, zprvu světle zelené, poté žlutavé a zralé jsou jahodově červené, což stromu dalo jeho jméno. Obsahují až 20 % cukru, ale chuť není zasyrova příliš výrazná, proto se používají spíše do marmelád, likérů a k dalšímu zpracování. Protože zrají velmi dlouho a je jich na keři hodně, často se stane, že nesklizené plody přezrají a samovolně na slunci fermentují, aniž by se kazily, proto si řidiči musí dát při jejich konzumaci pozor, neboť již obsahují alkohol. Ve Středozemí planika zraje na jaře, ale u nás podzimní květy většinou pomrznou a čekáme až na jarní kvetení, které – pokud je horké a slunečné léto, může dát plody na podzim, ale nelze na to spoléhat.

U nás planiku spíše než pro květy a plody pěstujeme pro její dekorativní kvality jako unikátní dřevinu se stálezelenými, lesklými listy. Mladé listy jsou světle zelené s bronzově červeným rašením a zůstávají dlouho svěže zelené, než dozrají do tmavě zelené barvy. Je kompaktní a hustá, takže se bude hodit téměř kamkoli – mezi menší jehličnany nebo jiné stálezelené a kompaktní listnáče, které pozvedne svým drobnějším olistěním, a přirozeně je nezastupitelná, pokud tvoříte středozemní zahradu. U nás několik odrůd pěstuji v těsné blízkosti cypřišovců, které jí chrání před větrem, ale zároveň vypijou všechnu vodu, což jí evidentně nevadí ani trošku.

Planika si zachovává pěkný tvar a není velká, přesto lze dobře stříhat. Zjara po mrazech ji můžete řezem povzbudit k hustšímu větvení. Často se tvaruje dokulata a nádherně vypadají vícekmenné formy, kdy se zachová několik silných, vzpřímených větví jako kosterní, ostatní se odřežou a letním řezem se formuje hřibovitá koruna. Takhle vyniknou její překrásné červenohnědé větve.

Planika potřebuje nutně dobrou, živnou, VÝBORNĚ propustnou půdu, kde jí hlavně v zimě nebudou zahnívat kořeny. S jílovitým podložím ve větší hloubce si snadno poradí. Po výsadbě zem udržujte rovnoměrně vlhkou, ale jakmile zakoření, zálivku omezte nebo úplně vynechte – je zvyklá zvládnout celé léto pouze s deštěm bez naší zálivky navíc. Pěstujte ji na plném slunci nebo v jen v lehkém polostínu a přednostně na chráněném stanovišti. Doporučujeme vysazovat silnější rostliny se zralým dřevem, aby během první zimy nedošlo k poškození mladých větviček. Vyzkoušená mrazuvzdornost je -23 °C. Netrpí na choroby ani na škůdce.

Poslední revize 13-09-2020.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Arbutus unedo 'COMPACTA' výška 30-50 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Arbutus unedo 'COMPACTA' výška 30-50 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Arbutus unedo 'COMPACTA' výška 60-80 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Phillyrea latifolia 'LES BARRÉS'
Pieris japonica 'TEMPLE BELLS'
Ilex (maximowicziana var.kanehirae) IMPALA®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.