Skimmia japonica 'MYSTIC MARLOT'®

Skimmia japonica
Skimmia japonica 'MYSTIC MARLOT'®
skimie japonská
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a krémová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto
Skimie je stálezelený, nízký keřík z Japonska. Po roce 2000 bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, které se dlouhodobě testují pro zachování znaků, jimiž se liší od rodičovského druhu. Rozdělují se zejména podle pohlaví: samčí rostliny jsou většinou okázale kvetoucí a samičí odrůdy plodí atraktivní korálky červených nebo bílých plodů. Různí se i habitem a vzrůstem a v nejnovějších případech i barvou listu, respektive jeho panašováním.

Mystic Marlot® je po odrůdě Magic Marlot® další z mutací rodičovské skimie Marlot® (Godrie's Dwarf) nalezené v nizozemském městě Kaathseuvelu roku 1998. Listy této odrůdy jsou neopadavé, kožovité, spíše sivě zelené, stříbřitě ojíněné a mají tenoučký, jako perokresbou tvořený lem smetanově bílé barvy. Velkou atrakcí jsou poupata složená v zakulacených vrcholových latách, která jsou na začátku podzimu bílá a v zimě se mění do sytě červené až vínové barvy. Vykvétají v dubnu do drobných, voňavých květů.

Mystic Marlot® je samec (netvoří plody), ale využívá se jako opylovač pro samičí odrůdy. Jedná se o zakrslou odrůdu rostoucí velmi pomalu, hustě a při zemi do nízkého, zakulaceného polštáře, takže řez není potřeba. Krásně doplní vřesovištní záhon s japonskými azalkami či pierisy, nebo ji použijte do záhonu mezi stínomilné trvalky, které v době květu skimmie ještě spí v zemi.

Skimmie je nenáročný keř, o který se nemusíte téměř start, ale musíte ji dobře umístit a zasadit. Potřebuje neustále vlhkou, avšak velmi dobře odvodněnou zem, která bude bohatá na živiny, zejména železo a hořčík. Zem musí být prolehčená listovkou a obohacená rašelinou, aby se zvýšila její kyselost. Umístěte jí do polostínu nebo i hlubokého stínu, např. za domem, kam slunce nedosvítí, nebo pod košatými stromy, které zajistí letní stín a v zimě jejich husté větve rozptýlí sluneční svit. Blednutí a žloutnutí listů je signálem přemíry slunce nebo vody, popřípadě chudé, málo kyselé půdy bez obsahu železa.

Snáší znečištěné ovzduší a městské prostředí. Rostlina je jedovatá. Mrazuvzdorná do cca -25°C a na chráněných, neosluněných místech dobře snáší pěstování v širších ale mělkých venkovních nádobách s dobrým odtokem vody. Ideální do moderních květináčů před kavárny a restaurace.

Poslední revize 03-09-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Skimmia japonica 'MAGIC MARLOT'®
Skimmia japonica  'PEROSA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.