Ficus carica 'PERETTA'®

Ficus carica
Ficus carica 'PERETTA'®
fíkovník smokvoň
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Exotika
Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jeden tvrdí, že to je změnou klimatu, já zase tvrdím, že to je jen pilnou prací botaniků a milovníků rostlin. O čem mluvím? O možnostech pěstování rostlin a dřevin u nás doposud nevídaných a nepěstovaných, které pochází z daleko teplejších oblastí. Proč ne? Jen si vzpomeňte na tu písničku „na tom pražským mostě, rozmarýna roste …“. Rozmarýn do našeho klimatu rozhodně nepatří, ale víme, že se zde pěstoval na vhodných místech už před více jak sto lety. A v tom je ten háček – vhodné místo. Když k tomu přidáte ještě vhodnou odrůdu, u které byly zjištěny předpoklady pro větší odolnost našemu podnebí, máme zaděláno na úspěch klidně i s fíkovníkem. Už jich máme na zahradě několik odrůd a sklízíme kilogramy skvělých plodů.

Peretta® je švýcarská odrůda fíkovníku, která výborně odolává i našim mrazům. Nese zelenohnědé, protáhle hruškovité plody, jejichž velikost závisí na množství vláhy v daném roce, ale doporučujeme nezalévat – plody budou sice nalité do velikosti, ale chuť bude mdlá. Jsou sladké a tvoří se bez opylení. Plody jsou zralé, pokud jdou snadno odlomit a neroní mléko (=latex – je přítomný v celé rostlině a může způsobit podráždění očí nebo rtů). Většinou plodí od poloviny srpna a když je dobrá sezóna a teplý koncem léta, může dozrát i druhá násada plodů koncem září. Listy jsou nápadně hluboce laločnaté, velké, zajímavě tuhé a aromatické. Stříhat je možné zjara a při bujném růstu během léta se doporučuje pro bohatší plození zkracovat nové přírůstky na 3 listy.

Půdu potřebuje mírně vápenitou, s jílovitou složkou ve spodní části půdního profilu, kde si najde dostatek živin. Pokud jej budete pěstovat v zahradě, najděte mu výslunné místo u jižní zdi, kde bude chráněn a kde se bude akumulovat více tepla na dřívější a dostatečné dozrání jak plodů tak větví. Mladší rostliny odolávají teplotám cca -15°C, víceleté již -20°C a při zakrytí větví na zimu v období nejhorších mrazů můžete jeho odolnost prohloubit a dokonce zachovat vrcholové pupeny živé a tím pádem se těšit z dřívější sklizně. V každém případě rostlina přežívá vždy na kořenech, takže v případě omrznutí nadzemní části vyžene na jaře nové výhony ze země, na kterých stihne týž rok plodit.

Poslední revize 31-08-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ficus carica 'BROWN TURKEY'
Ficus carica 'BORNHOLM'S DIAMOND'
Ficus carica 'ICE CRYSTAL'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.