Ilex cornuta (syn. 'Needlepoint') 'ANICET DELCAMBRE'

Ilex cornuta (syn. 'Needlepoint')
Ilex cornuta (syn. 'Needlepoint') 'ANICET DELCAMBRE'
cesmína parohatá - samičí, samosprašná
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6b   (do -21°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Cesmína parohatá je zajímavý druh z Číny vyznačující se tuhými listy, jež jsou krom centrální ostré špičky vybaveny ještě dvěma parůžky po stranách. Díky tomu se často využívají i jako přirozená bariéra proti zvěři ve formě živých plotů. Je velice odolná suchu a vysokým teplotám.

Odrůda cesmíny parohaté Anicet Delcambre má pro anglicky mluvící svět příliš složité jméno, proto se často setkáte s jednodušším jménem (alespoň pro ně) Needlepoint – Špička jehly. Odkazuje na tvar listu, který je oproti běžné cesmíně parohaté naprosto hladký – tzv. celokrajný, tj. bez ostrých parohů, má pouze ostrou špičku. Listy jsou neopadavé, kožovité, široce elipčité, 5-7 cm dlouhé, při rašení nádherně svěže zelené na dlouhou dobu, poté ztmavnou to typicky tmavě cesmínově zelené a vysoce lesklé. Jedná se o samičí a samosprašnou odrůdu, která na podzim tvoří velké množství krásných, červených plodů. Obsahují malé množství saponinů, které mohou způsobit zažívací obtíže, ale neklasifikují se jako jedovaté.

Původ této odrůdy se mi nepodařilo dohledat, ale někteří botanici se domnívají, že se nejedná o čistý druh i.cornuta, ale samovolný hybrid, přirozený kříženec s některou jinou cesmínou s neostrými listy, neboť kromě unikátního tvaru listu byla zjištěna vyšší odolnější mrazu. Roste spíše pomaleji a hustě do pěkného, široce vejcovitého, zakulaceného tvaru. Díky pěknému přirozenému tvaru není potřeba stříhat, ale lze udržovat menší nebo tvarovat – nejraději v polovině léta. Jarní řez podporuje větvení.

Cesmína parohatá je o něco tolerantnější vůči typu půdy než cesmína ostrolistá. Snáší půdu téměř jakékoli pH reakce, jen nesmí být podmáčená nebo vododržná – přebytečná vody po deštích a tání sněhu musí vždy odtéct a nesmí podmáčet kořeny. Ideální zem je středně těžká, kyselé reakce pro sytou zeleň listů a dostatečně živná, aby nevyholovala větve po násadě plodů. Protože výborně snáší sucho, letní mulč nevyžaduje, ale zimní ano, aby jí zbytečně nepromrzaly kořeny zejména při holomrazech. Již prokázala skvělou mrazuvzdornost do -21°C a očekává se, že snese ještě o několik stupňů níže.

Poslední revize 20-08-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex cornuta (syn. 'Needlepoint')
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Ilex cornuta (syn. 'Needlepoint')
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex x altaclerensis 'CAMELLIIFOLIA'
Ilex aquifolium 'TOSCANA'
Ilex colchica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.