Echinacea purpurea 'Jsroho' ROBIN HOOD

Echinacea purpurea 'Jsroho'
Echinacea purpurea 'Jsroho' ROBIN HOOD
třapatka nachová
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová až purpurová
DOBA KVETENÍ červenec - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Stále více šlechtitelů třapatek se soustředí na sytost barvy květů v kombinaci s kompaktním habitem a kratšími stonky. V typicky trvalkových zahradách, kde uvítáme vysoké stonky pro pěknou stavbu záhonu, pak výška trochu chybí, ale v malých městských zahradách je hustý trs s množstvím květů více než vítaný. A tato třapatka do této skupiny nových hybridů patří. Vyšlechtil ji Jan Spruyt v belgické firmě Spruyt Select a od roku 2019 je chráněna evropským patentem č. 52793. Jména všech jeho výtvorů začínají jeho iniciálami, tedy JS a tuto třapatku pojmenoval JS Roho a obchodní název dostala ROBIN HOOD.

Robin Hood si získal pozornost podobně jako Jánošík, který bohatým bral a chudým dával. Ať přemýšlím, jak přemýšlím, vztah mezi sherwoodským zbojníkem a krásnou belgickou třapatkou nenacházím. Jedná se o další kompaktní odrůdu pravé třapatky nachové, nikoli hybridní třapatkovky, která nese velmi svítivě nachově purpurové květy s tmavě oranžovými, spíše ploššími středy. Překrásně a silně voní a jejich barva nebledne ani při odkvétání. Stonky jsou zelené, dosahují 50-60 cm, výborně se větví a nesou více květů, někdy najednou, někdy postupně. Listy jsou kopinaté, tmavě zelené a vyrůstají podél stonků vzhůru.

Třapatky jsou krásné a nenáročné trvalky, které kvetou od první poloviny léta až do podzimu. Středové tyčinky schovávají nektar tolik vyhledávaný motýly a čmeláky. Otrhávání odkvetlých květů prodlouží kvetení. Stonky jsou velice pevné a odolávají nárazovým dešťům i větru.

Třapatka poroste téměř v jakékoli nepodmáčené zemi na plném slunci, pouze nesnáší příliš kyselou půdu. Hodí se do skupinových trvalkových výsadeb, nebo jako vítané oživení skupinek nižších keřů, krásně vypadá i vysázená nahusto v kontejnerech, kdy plně vynikne barva květů. Pozor si dejte brzy na jaře na slimáky, aby vám nezdevastovali nové rašení – rostlina raší později než ostatní trvalky, kdy už jsou i tito nevítaní plži v ničivé síle. Mrazuvzdorná do min. -34°C.

Poslední revize 07-08-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Echinacea 'AMAZING DREAM'
Echinacea MOOODZ® 'Awake'
Echinacea purpurea 'FATAL ATTRACTION'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.