Acer shirasawanum ‚Munn001‘ MOONRISE

Acer shirasawanum ‚Munn001‘
Acer shirasawanum ‚Munn001‘ MOONRISE
javor Shirasawanův, japonský javor
VZRŮST vyšší keř
 nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:světle zelená a sytě růžová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ rudá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory vždy patřily mezi chlouby pěstěných zahrad. Jsou to osobité keře, či nižší, zato rozložité stromy, jež se nedají přehlédnout a vhodně umístěné dokáží vykouzlit ojedinělou atmosféru, aniž byste nutně museli tvořit japonskou zahradu. Čím dál častěji se zaměřujeme na ověřené druhy, které mají nejvíce atraktivních faktorů pro české klima.

Javor Shirasawanův patří k vyhledávaným druhům mezi japonskými javory díky svým výjimečně tvarovaným listům. Do dnešního dne (červenec 2020) existuje na 17 uznaných odrůd, z nichž každá má něco navíc. MOONRISE je americký kultivar, který objevil Carl A.Munn ve své školce již kolem roku 1987 jako samovolnou mutaci odrůdy Aureum. Od svého předchůdce se lišil barvou, rychlostí růstu i odolností slunci. Patent č. PP16718 byl vydán roku 2004.

Javor MOONRISE raší limetkově žlutozelenými listy zjara, které při rozvírání do typické ploché lastury ze 7 až 11 cípy nabírají zářivě šarlatový nádech. Tento nádech se během zrání a list více žloutne, ale nově přirůstající lístečky jsou opět šarlatové. Na podzim se červeň do listů vrací v několika odstínech a daleko větší síle. Zjara, společně s mladými listy raší purpurově červené, drobné květy. MOONRISE roste rychle a výborně odolává plnému slunci, přesto může v suchých půdách v nejteplejší části léta na vrcholech mírně zasychat, ale není to časté.

Velikost sedmnáctiletého stromu ve školce šlechtitele dosáhla 4 metrů a očekává se, že v úplné dospělosti bude mít kolem 5 metrů výšku a 4 metrů šířku. Pro dobrý růst potřebuje propustnou, kyselou zem (bohatou na rašelinu), která nebude vysychat. Ve své domovině je zvyklý na neustálou vzdušnou vlhkost, díky níž muže být umístěn i na plném slunci. U nás je klima sušší, zejména v létě, proto do zahrad bez závlahy doporučujeme místo polostinné nebo s tzv. rozptýleným slunečním svitem. Pokud jej přeci jenom máte v plánu zasadit na slunce, dobře zamulčujete kořeny, aby i v horkých dnech léta měl kořeny v chladnější, vlhké zemi.

Stříhání není nutné, ale je možné buď během bezmrazého období začátku zimy nebo lze tvarovat v první polovině léta. Ale přirozený tvar stromu je natolik osobitý, že jej doporučujeme nechat růst divoce, aby vynikla nepravidelná stavba, která z každého kusu činí originál. Rostliny starší 3-5 let (podle vyzrálosti dřeva) jsou plně mrazuvzdorné do cca -29°C.

Poslední revize 21-07-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer shirasawanum 'AUREUM'
Acer palmatum 'SUMMER GOLD'
Acer palmatum 'ORANGE DREAM'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.