Sedum takesimense 'Nonsitnal' ATLANTIS

Sedum takesimense 'Nonsitnal'
Sedum takesimense 'Nonsitnal' ATLANTIS
rozchodník takesimenský
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:krémová a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Půdopokryvné rozchodníky patří ke skalkovým trvalkám a je jich takové množství, že si vybere úplně každý. Liší se barvami a velikostí listů, habitem a většina z nich kvete. Některé jsou přísně bochánkové, jiné se rozrůstají rozvernými výběžky mezi kamením, mnoho zůstává stálezelených a na podzim umí měnit barvu listů, jiné jsou opadavé. Pro jednoduchost se všechny zařadily pod latinské jméno sedum, ale synonymem většiny půdopokryvných druhů je Phedimus.

Rozchodník takesimenský pochází z Korey a byl objeven japonským botanikem Takenoshin Nakai teprve začátkem dvacátého století. Tvoří nízké, rozprostírající se trsy s kratšími, kvetoucím stonky a tučné listy. Odrůdu ATLANTIS nalezl roku 2013 Norberto Miguel Roma v americkém Michiganu ve městě Nunica, které má přibližně stejné klima jako naše republika. Jednalo se o samovolnou mutaci odrůdy Gold Carpet, které si Norberto všiml a přestože byl běžným zaměstnancem starajícím se o rostliny ve školce Hortech, pokusil se ji dál množit. A s úspěchem. Jeho zásluhy a objev mu nebyly upřeny a patent č. PP27454 z roku 2016 nese hrdě jeho jméno. Od té doby sbírá ceny a medaile: Cena zásluhy na Domaine de Chantilly 2018 (Francie), Rostlina roku 2019 na Chelsea Flower Show (Anglie), kde vzbudil naprostý rozruch, protože Angličané panašované rostliny přímo zbožňují, a konečně Stříbrná medaile na prestižním veletrhu novinek Plantarium 2019 (Nizozemí).

Nová odrůda rozchodníku byla pojmenována ATLANTIS, tedy bájný kontinent z Atlantského oceánu Atlantida, což by mohlo přijít líto jezeru Lake Michigan, nedaleko kterého se školka nachází. Rostlina se zdobí vysoce atraktivními listy světle zelené barvy se smetanově bílými okraji a některé listy jsou bílé až světlounce nažloutlé celé. Začátkem července vykvétají ploché okolíky složené z drobných, hvězdicovitých, kanárkově žlutých květů na přibližně 6 až 8 týdnů. Jsou skvělou pastvou pro hmyz, zejména pro včely a pestřenky.

Roste pomalu a tvoří překrásné, kompaktní koberce se stonky nepřesahujícími výšku 10 cm. Vyjímá se mezi kameny stejně jako v trvalkovém záhonu zamulčovaný světlými kamínky nebo říčním kačírkem. Výborně prospívá i v odvodněných korytech a jiných nádobách. Zjara odstraňte loňské suché stonky až u země, odkud brzy vyráží nové rašení.

Rozchodník je snadný k pěstování. Není náročný na půdní typ. Ideální je propustná, písčitohlinitá, mírně alkalická půda s průměrným množstvím živin. K dobrému zakořenění potřebuje nezůstat déle v podmáčené zemi, aby mu neshnily kořeny. Od druhého roku po výsadbě je ale schopný snést dočasné zamokření stejně jako déle trvající sucho – jeho dužnaté listy mají dobrou zásobu vody a dokáží si poradit. Roste na plném slunci i v polostínu. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.

Poslední revize 19-07-2020.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.