Liquidambar styraciflua 'STELLA'

Liquidambar styraciflua
Liquidambar styraciflua 'STELLA'
ambroň západní
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ambroně jsou vrcholně okrasné keře a stromy, které si svou slávu vydobyly již před staletími. Pochází ze Severní Ameriky a rozšířené jsou po celém světě v pásech od chladnějších okrajů mírného klimatu až do zemí, kde letní teplota dosahuje čtyřicítek. Rozpoznávacím znakem jsou jejich hvězdicovitě tvarované listy, které nebotanik snadno zamění s javorem, a které na podzim hrají barvami.

Ambroň Stella je selekcí s hluboce vykrajovanými listy, které připomínají odrůdu Worplesdon a na podzim se barví podobně jako Stared. Jedná se o opadavý strom či vysoký keř se vzpřímenými větvemi a středně rychlým růstem (30-40 cm za rok). Listy jsou 15-20 cm široké, dlanitě tvarované do 5-7 tenčích cípů a zajímavostí je jejich dvojí typ podobně jako o platanolisté moruše: zjara raší hladké, celokrajné listy a od léta se na vrcholech tvoří velmi krásné listy zdobené drobnými parůžky u konce každého cípu, takže celý list vypadá skoro jako ornament sněhové vločky. Během sezóny jsou svěže zelené a na podzim se barví so svítivě šarlatově červená až temně vínové na horních patrech. Takto vybarvené listy drží velmi dlouho, na dobře zakořeněných stromech až 2 měsíce.

Roste vzpřímeně do úzce pyramidálního tvaru, přesto je o něco širší než nejpodobnější sesterská odrůda Stared. Nejčastěji se pěstuje jako keř s bohatým větvením již od země, ale lze vymodelovat i do stromku s jedním kmenem. Pokud si strom přejete tvarovat, není nic jednoduššího, než jej na konci zimy seřezat do požadovaného tvaru a v dalších letech pouze lehce udržovat. Poměrně spolehlivě si drží tvar, který mu jednou dáte. Sympatickým doplňkem ambroní jsou jejich plody, což jsou cca 3-4 cm široké, mírně pichlavé kuličky.

Ambroně mají rády středně živnou, hlubší a propustnou půdu, která by měla být přednostně kyselejší reakce a pokud možno nevysychavá. Poměrně dobře si poradí i s hutnou půdou, pokud je nenecháte v prvním roce utopit. Po dobrém zakořenění snáší dobře i občasný letní přísušek stejně jako krátkodobé zamokření, ale pro hustý habitus radíme zamulčovat a omezit vysychání kořenů. Čím kyselejší a rovnoměrně vlhkou půdu nabídnete (přidejte rašelinu a dobře zamulčujte), o to impozantnější podzimní zbarvení strom ukáže a věřte, že je na co koukat! Stanoviště vyberte určitě plně osluněné. Rostliny zakoupené ve velikosti vyšší než cca 1,5m je dobré na 1-3 roky připevnit k opoře, aby dobře prokořenily a kmen vyrostl vzpřímeně. Plně mrazuvzdorná do cca -27°C a snese krátkodobě až -29°C.

Poslední revize 18-07-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Liquidambar styraciflua ('Red Star') 'STARED'
Liquidambar styraciflua 'SAFRO'
Liquidambar styraciflua  'WORPLESDON'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.