Daphne x transatlantica 'SUMMER ICE'

Daphne x transatlantica
Daphne x transatlantica 'SUMMER ICE'
lýkovec
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lýkovec je obsáhlý druh čítající na 50 druhů opadavých i stálezelených keřů. I když se pokládá za obtížnou rostlinu k pěstování, v zahradách je velmi oblíbený zejména pro své nadmíru voňavé květy. Hybridní lýkovec x transatlantica u nás ještě nemá uznané jméno, tak jsme mu vymysleli pěkné české pojmenování zaoceánský, které snad dobře vystihuje, co při tvorbě druhového jména zamýšlel samotný šlechtitel. Jedná se sice o křížence dvou evropských druhů: daphne caucasica (Kavkaz) a daphne collina (Itálie), ale pro konkrétní křížení byly použity exempláře rostoucí v USA se zakódovanou genetickou výbavou jako stálezelené keře, protože pravé d.caucasica je v přírodě často opadavé.

Summer Ice je hybridní kavkazský lýkovec, který nalezl Bob Tichnor z North Willamette Research and Extention Centre patřící k Oregonské státní univerzitě v USA. Zdroj neuvádí, zda se jedná o selekci mezi nepojmenovanými hybridy nebo zda jde o panašovanou mutaci již existující a úspěšné odrůdy Jim’s Pride. Summer Ice je každopádně spolehlivější co do držení listů, neboť je polo-opadavý až stálezelený v mírných zimách. Jedná se o nižší až střední keř hustého habitu a polokulovitého tvaru o výšce a šířce do přibližně jednoho metru. Tvoří drobné, silně sladce voňavé, krátce trubkovité květy bílé zevnitř a jemně nachové zvenčí a s oranžovým hrdlem. Kvetení začíná koncem května a trvá až do posledních teplých a slunečných dnů léta. Listy jsou úzce elipčité, 3-5 cm dlouhé, mírně lesklé, středně až tmavě zelené s tenoučkým krémově bílým až slabounce nažloutlým okrajem, což keři dodá na eleganci.

V zahradách se lýkovec vonný považuje za skalkovou rostlinu kvůli požadavkům na spíše sušší a výborně propustnou půdu. Tento keř ale zvládne i běžnou zahradní zem, pokud bude dobře propustná a nabídne tím pádem stálezelený, bohatě olistěný keř jemné struktury i do ostatních kompozic s keři či nízkými stromky a skvěle vypadá v exotických aranžmá typu středozemní nebo xeriscape (suché až pouštní) zahrady s jukami a aromatickými keři (rozmarýn, saturejka apod.). Výborně se větví a většinou není potřeba stříhat. Pokud přeci jenom potřebujete krátit, dělejte to koncem zimy. Celá rostlina je jedovatá.

Lýkovec roste pomalu, obtížně se množí a nesnáší přesazování, proto se v prodeji vždy jedná o dražší rostlinu. Ale stojí za to, jakmile jej dobře usadíte. Má rád běžnou, výborně propustnou ale ne úplně vyschlou půdu s přirozeným obsahem živin, od mírně kyselé do mírně zásadité. Neprospívá v nádobách ani korytech. Hnojení se neosvědčilo – má mělký a jemný kořenový systém, který snadno hnojivem spálíte, nebo je rostlina jednoduše nepřijme. Naopak ideální je výsadba spolu s mykorhizou. Zezačátku jej udržujte mírně vlhký, ale asi po půl roce jej přestaňte zalévat úplně. Ověřená mrazuvzdornost je do -24°C, ale možná zvládne ještě o pár stupňů níže s tím, že mu koncem zimy opadají listy a zjara narostou nové.

Poslední revize 30-06-2020.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Daphne x transatlantica výška 30-40 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Daphne x transatlantica výška 30-40 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Daphne x transatlantica 'Blafra' ETERNAL FRAGRANCE™
Daphne x transatlantica 'Blapink' PINK FRAGRANCE™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.