Oenothera fruticosa 'FYRVERKERI'

Oenothera fruticosa
Oenothera fruticosa 'FYRVERKERI'
pupalka křovitá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Pupalky se na českých zahradách pěstují odedávna. Jsou to spíše suchomilné rostliny pocházející ze Severní Ameriky, jihozápadu USA a Mexika. V paměti mám hlavně druh s velkými žlutými květy, na které jsme se jako děti chodívali dívat vždy navečer, protože rozkvétaly přímo před očima během 5-10 minut a zůstaly otevřené jenom přes noc. Ale i když se pupalkám v mnoha jazycích přezdívá přízvisky naznačujícími večer či noc, najdou se mezi nimi i druhy kvetoucí přes den.

Pupalka Fyrverkeri (Ohňostroj) sice druhově patří mezi pupalky křovité, což jsou středně vysoké až vysoké trvalky, ale tato odrůda nabízí kompaktnější růst a nižší výšku, neboť stonky mívají jen kolem 50 cm. Šsvédské jméno s největší pravděpodobností odkazuje na skandinávský původ, ale šlechtitele této krasavice jsem nevypátral. Tvoří zářivě žluté, velké květy na vrcholech a později i podél stonků od druhé polovina června na 4-8 týdnů. Květy jsou jednoduché, miskovitě tvarované a otevírají se z červených poupat. Listy jsou krátce kopinaté, středně zelené, mladé mají vínově červený přeliv a na podzim se mění do výrazně červené.

Pupalka křovitá má ráda běžnou zahradní zem, která nebude ani mokrá, ani suchá a bude živná – v chudých půdách rychle odkvétá a není moc pěkná. Dopřejte jí plné slunce. Nemá nároky na pH půdy. Mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 18-06-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Oenothera fruticosa 'SONNENWENDE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.