Rudbeckia subtomentosa 'LITTLE HENRY'

Rudbeckia subtomentosa
Rudbeckia subtomentosa 'LITTLE HENRY'
rudbékie podplstnatá
VZRŮST středně vysoká trvalka
 vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá až zlatá
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rudbékie podplstnatá (nebo plstnatá) je americký druh domovem v Missouri, kde se přirozeně vyskytuje na vlhkých prériích, v nížinách a podél vodních toků. Je ceněná pro trvanlivost květů (až 3 týdny), díky čemuž se hojně využívá jako květina k řezu. Její druhové jméno odkazuje na plstnatý až mírně chmýřitý rub listů.

Little Henry je zmenšená varianta předchozí odrůdy rudbekie podplstnaté Henry Eilers, oproti které tvoří asi o třetinu nižší stonky a vykvétá až o dva týdny dříve. Vyšlechtila ji Harnini Korlipara z americké školky TerraNova Nurseries a roku 2013 byla patentována pod číslem PP23590. Tvoří naprosto výjimečné květy, jejichž okvětní plátky jsou nezvyklé tenoučké, protože jsou stočené do úzké trubičky zlatožluté barvy s hnědým melírem. Mají jemně nasládlou vůni. Vykvétají přibližně v půli srpna a vydrží kvést až do října na bohatě větvených stoncích o výšce lehce nad jeden metr. Listy jsou středně zelené, úzce obvejčité až široce kopinaté.

Má ráda vlhká, případně lehce podmáčená místa – v přírodě roste na vlhkých loukách, březích řek, v širokých stokách u řídkých lesů i podél tratí, kde sice není mokro, ale hluboká půda krytá kamením, jež zabrání rychlému vysychání. Nevyžaduje hnojení, miluje plné slunce a zvládne i lehký polostín. Zjara odřežte těsně nad zemí. Mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 03-03-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rudbeckia missouriensis
Rudbeckia fulgida var.sullivantii 'GOLDSTURM'
Echinacea paradoxa var. paradoxa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.