Hamamelis x intermedia 'ANGELLY'

Hamamelis x intermedia
Hamamelis x intermedia 'ANGELLY'
vilín prostřední
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ únor - březen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vilíny jsou okouzlující keře, které si svou slávu vydobyly díky kvetení v době, kdy květů a barev vůbec je v zahradě poskrovnu = uprostřed a na konci zimy. Jsou to opadavé keře s otevřenou korunou ve tvaru písmene „V“ a díky své výšce a šířce do 3 metrů se vejdou téměř do každé zahrady. Vilín prostřední byl vyšlechtěn záměrně jako zahradní rostlina – je to kříženec mezi asijskými druhy h.japonica a h.mollis.

Odrůda vilínu Angelly zní přímo andělsky a také tak vypadá. Vyniká světle žlutou barvou květů, světlejší než Arnold Promise, jejímž je vylepšením a následníkem, a má širší okvětní plátky. Vykvétá od konce zimy, většinou od února do března a za slunečného a bezmrazého počasí voní jemně až středně silnou, nasládle kořeněnou vůní. Je kompaktnější než starší odrůdy a nabízí množství květů již ve spodních patrech keře. Další parádou jsou jeho velké, lísce se podobající okrouhlé listy, které jsou v sezóně zelené, na podzim nabírají odstíny zlatožluté a ohnivě oranžové, což je v opadávající zahradě nepřehlédnutelné.

Odrůdu vyšlechtil roku 1985 a o dva roky později poprvé představil na Flora Nova Show Jan van Hejningen (1923-2006), jež působil jako praktický učitel na zahradnické škole a byl odborníkem na vilíny, kterých pěknou řádku sám vyšlechtil (min. 7) a všechny pojmenoval jmény začínajícími písmenem A. Angelly pojmenoval po svých dcerách, jejichž jména jsou Angeline a Elly.

Vilín má rád vlhkou a kyselou půdu, nesnáší vápno a tuhou, vododržnou zem. Nejlépe prospívá na výslunném místě v zahradě či v mírném polostínu. Starší rostliny nestříhejte. Je výborně mrazuvzdorný do cca -29°C, ale není vhodný do otevřených krajin.

Poslední revize 25-02-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hamamelis x intermedia 'ARNOLD PROMISE'
Hamamelis x intermedia  'WESTERSTEDE'
Hamamelis x intermedia 'PALLIDA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.